K povstalcům proti Asadovi zběhl i syrský poslanec

ČTK ČTK
16. 1. 2012 17:06
Město Homs, jedna z bašt opozice, prý čelí humanitární katastrofě
Prezident Asad rozděluje Syřany. Část žádá jeho konec, jiní ho oslavují
Prezident Asad rozděluje Syřany. Část žádá jeho konec, jiní ho oslavují | Foto: Reuters

Damašek - Syrský poslanec Imád Ghaljún odcestoval ze Sýrie do Egypta a připojil se k opozici. Zastupoval v parlamentu Homs a v rozhovoru pro televizi Al-Arabíja řekl, že toto město je po trvalých střetech v katastrofální situaci.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že události v Sýrii jsou nepřijatelné, a požádal Radu bezpečnosti, aby se Sýrií zabývala intenzivněji než dosud.

Ghaljún se domnívá, že Syřané prožívají jedno z nejtěžších období. "Homs je v obležení, město čelí katastrofě. Nefunguje elektřina, v ulicích se hromadí odpad, děti celou noc děsí zvuky bombardování," popisuje situaci ve městě. Mnoho jeho kolegů v parlamentu prý sympatizuje s opozicí, ale nehovoří o tom na veřejnosti.

Syrské protesty trvají od loňského března a podle odhadů při nich zahynulo přes 5000 lidí. Homs je dějištěm téměř každodenních střetů, minulý týden se do jednoho z nich dostali také zahraniční novináři a jeden z nich byl zabit.

Počet obětí je nepřijatelný, zní z OSN

Pan Ki-mun už v neděli vyzval syrského prezidenta Bašára Asada, aby nechal zastavit zabíjení Syřanů. V pondělí v Abú Zabí označil situaci v Sýrii za nepřijatelnou. RB OSN by se podle něj měla zabývat Sýrií intenzivněji, má-li být krveprolévání zastaveno. "OSN o tom musí rokovat a jednat spojenými silami... počet obětí je nepřijatelný, nemůžeme připustit, aby věci dále pokračovaly tímto způsobem," řekl.

RB OSN se kvůli vetu Ruska a Číny loni neshodla na rezoluci k Sýrii. Rusko v prosinci předložilo návrh vlastní rezoluce, který je ale pro mnoho západních států příliš mírný vůči Damašku. USA chtějí, aby se Moskva svého textu zřekla a podpořila dokument navržený původně.

Zatím bez výsledku jsou také snahy Ligy arabských států zastavit násilí. Nejnověji Katar navrhl, aby do Sýrie byly vyslány vojáci arabských armád. Liga by o tomto návrhu měla debatovat v sobotu. Damašek už ale dal najevo, že arabským armádám vstoupit do země nedovolí.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy