K Marsu míří sonda, která zjistí, kam zmizela atmosféra

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 11. 2013 19:50
Projekt MAVEN přijde NASA na 671 milionů dolarů, sledujte přímý přenos ze startu
Nosná raketa Atlas V připravena ke startu.
Nosná raketa Atlas V připravena ke startu. | Foto: Reuters

Mys Canaveral - Přesně v 19:28 SEČ k Marsu zamířila sonda MAVEN, která má objasnit záhadu zmizení marťanské atmosféry.

Z toho, co už se o Marsu dosud podařilo zjistit, vědci stále více nabývají přesvědčení, že rudá planeta byla kdysi přívětivým místem pro život.

Předpokládají, že planeta oplývala hojným množstvím vody a měla hustou atmosféru. Pak ale přišlo něco, co ji úplně změnilo.

A MAVEN má zjistit, co to bylo.

Jsou jen dvě možné odpovědi

Jinými slovy: účelem zařízení Mars Atmosphere and Volatile Evolution je objasnit, proč a kam se vytratila voda a plynný obal Marsu.

"Jsou jen dvě místa, kam se atmosféra mohla vytratit. Buď do zemské kůry, nebo do vesmíru," vysvětlil vedoucí mise Bruce Jakosky. Analýza vzorků tzv. Lafayettského meteoritu naznačuje, že se může značná část skrývat v marsovských horninách. Část větru mohl zase odvanout sluneční vítr.

Sledujte start živě ZDE

Výše zmíněné teorie má MAVEN pomoci dokázat, nebo vyvrátit.

"Znalosti, které získáme, budou stavět na dřívějších i současných průzkumných misích vedených na této planetě a pomohou k informování budoucích výprav, při nichž na Mars zamíří lidé," popsal smysl projektu John Grunsfeld z ředitelství vědeckých misí amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku NASA.

Pokud půjde vše podle plánu, vynese sondu ke hvězdám raketa Atlas V. Po deseti měsících putování by se pak měla usadit na oběžné dráze kolem Marsu a začít posílat domů cenné informace. Celá mise přijde Spojené státy na 671 milionů dolarů, tedy v přepočtu 13,5 miliardy korun.

Mise MAVEN obrazem:

NASA | MAVEN: NASA's Next Mission to Mars
NASA | MAVEN: NASA's Next Mission to Mars | Video:

Nejdůležitější bude první rok, kdy bude MAVEN sbírat data ve výšce 150 až 6100 kilometrů. Jak ale připomíná ČTK, v plánu je i pět sestupů až na 125 kilometrů, což je spodní hranice horní vrstvy nynějšího plynného obalu Marsu. Jeho hustota je ve srovnání s tím zemským jednoprocentní.

Sonda bude mít ještě jeden důležitý úkol - stane se prostředníkem komunikace marťanského vozítka Curiosity se Zemí. V současné době radiové spojení zajišťují starší sondy Mars Odyssey a Mars Reconnaissance Orbiter.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy