K Japonsku se blíží tajfun, má udeřit blízko Tokia. Desetitisíce lidí se mají evakuovat

ČTK ČTK
22. 10. 2017 12:54
K Japonsku se blíží tajfun Lan, který by měl v pondělí udeřit na oblast kolem metropole Tokia. Jeho síla se odhaduje na čtvrtý z pěti stupňů. . Více než 70 000 domácnostem v různých částech země byla doporučena evakuace, dalším pětitisícům byla přímo nařízena.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tokio - Desetitisíce lidí po celém Japonsku dostaly v neděli doporučení k evakuaci, stovky letů byly zrušeny a vlakové spoje byly narušeny kvůli blížícímu se tajfunu Lan, který se ohlašuje vydatnými lijáky a silným větrem. Tajfun, jehož sílu japonská meteorologická služba (JMA) označila čtvrtým z pěti stupňů, se blíží k Japonsku od jihu rychlostí 40 kilometrů v hodině a podle očekávání udeří v pondělí v oblasti kolem Tokia, informovala agentura Reuters.

Nejmenovaný představitel JMA na nedělní tiskové konferenci řekl, že Lan, zřejmě mírně zeslábl, stále je to ale silná bouře, která může zasáhnout části Japonska v podobě srážek přes 80 mm za hodinu. "Udeří jako silný tajfun," prohlásil.

Vítr a déšť budou s postupem noci sílit, varoval meteorolog, takže je nezbytné učinit preventivní opatření co možná nejdříve, pokud možno před nástupem tmy.

Agentura JMA vydala varování před silným deštěm a záplavami pro tichomořskou oblast Japonska včetně Tokia a okolí. Více než 70 000 domácnostem v různých částech země byla doporučena evakuace, více než 5000 pak byla přímo nařízena, oznámila televize NHK.

"Žiju sama a v noci je to děsivé, proto jsem sem přišla, co nejdřív jsem mohla," řekla zpravodaji NHK starší žena v evakuačním středisku.

V jižních a západních oblastech země bylo už zrušeno přes 300 letů a přerušeny vlakové spoje. Automobilka Toyota Motor Corp. oznámila, že od pondělního rána zastaví výrobu ve všech svých závodech po celé zemi.

Navzdory nepřízni počasí se v Japonsku v neděli konají předčasné parlamentní volby, v nichž si chce premiér Šinzó Abe nechat potvrdit svůj mandát poté, co jeho Liberálnědemokratická strana (LDP) utrpěla sérií skandálů.

Abe řekl novinářům, že vyzval vládu, aby co nejrychleji přijala taková opatření, která by pomohla minimalizovat hrozby pro lidské životy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy