Odstupuji, oznámil premiér. K demonstrantům v Jerevanu se připojila skupina arménských vojáků

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 23. 4. 2018 19:50
Protesty v Jerevanu trvají už déle než deset dní. Premiér Sargsjan oznámil odchod, jednání o pokojné změně režimu mají pokračovat ve středu.
Demonstrace v Jerevanu. | Video: Reuters

Jerevan - Arménský premiér Serž Sargsjan v pondělí rezignoval na svou funkci. Rozhodl se tak po téměř dvoutýdenních demonstracích, jež prakticky ochromily hlavní město Jerevan. 

S odkazem na arménskou státní televizi to napsal server BBC.

Foto: Reuters

"Chci se obrátit k těm, kteří požadují mé odvolání. (Vůdce opozice) Nikol Pašinjan měl pravdu, já jsem mýlil. Existuje několik řešení této situace, ani jedno z nich však není pro mě. Odcházím proto z funkce premiéra a hlavy státu," cituje agentura TASS ze Sargsjanova prohlášení.

Vláda vzápětí na mimořádném zasedání rozhodla, že ji zatím povede první vicepremiér Karen Karapetjan. Agentura TASS uvedla, že celá vláda má podle zákona odstoupit, jakmile prezident Armen Sarkisjan přijme Sargsjanovu demisi.

Sargsjan, který do funkce nastoupil teprve nedávno po deseti letech v úřadu prezidenta, loni prosadil zrušení prezidentského systému a jeho nahrazení systémem parlamentním. Podle opozice si tím chtěl udržet vliv nad politikou.

Jednání o pokojné změně režimu mají pokračovat ve středu. Před demonstranty, kteří oslavují Sargsjanovu demisi, to prohlásil opoziční předák Nikol Pašinjan.

"Ve středu v 10:00 (09:00 SELČ) budeme pokračovat v jednáních o pokojné změně u moci s Karenem Karapetjanem. Myslím, že po demisi premiéra Sargsjana úřady chápou, že naše akce budou pokračovat tak, jak jsme oznámili. Dosáhneme předčasných parlamentních voleb," prohlásil podle agentury TASS poslanec Pašinjan.

"Sametový protest"

Masové protesty, které na řadě míst v Arménii propukly už 13. dubna, uspořádal opoziční předák Nikol Pašinjan. Ten minulý týden ohlásil začátek pokojné "sametové revoluce". Pašinjan se v neděli se Sargsjanem krátce sešel. Když ale trval na tom, že bude jednat výlučně o odstoupení šéfa kabinetu, Sargsjan schůzku ukončil, a Pašinjan byl o několik hodin později zatčen. Do ulic pak vyšly desetitisíce lidí. Pašinjan byl v pondělí propuštěn na svobodu a vzápětí se přidal k demonstrantům.

K tisícům demonstrantů, kteří v arménské metropoli požadují Sargsjanovo odstoupení, se v pondělí přidala také skupina vojáků v uniformách.

Ministerstvo obrany jejich počínání v prohlášení odsoudilo a varovalo, že z toho vyvodí tvrdé důsledky, uvedla agentura Reuters.

Arménské bezpečnostní složky v pondělí rovněž propustily z vazby opozičního předáka Nikolu Pašinjana, který demonstrace vede a kterého policie zadržela v neděli. Opoziční předák, obklopen svými stoupenci, se vzápětí znovu přidal k tisícům demonstrantů.

Foto: Reuters

S hesly jako "Připojte se k nám!" demonstranti v pondělí znovu zablokovali některé ulice metropole. Podle agentury TASS tvrdí protestující vojáci, že "stojí za svým národem". Ministerstvo obrany v prohlášení jejich jednání odsoudilo, porušují prý armádní neutralitu vůči vnitrostátním záležitostem.

Do protestů se v pondělí zapojili i vysokoškoláci po celé zemi, kteří zahájili bojkot výuky. Před Jerevanskou státní univerzitou se sešla zhruba stovka studentů, kteří se odmítají účastnit přednášek. Kolemjdoucí vyzývají, aby se k nim přidali.

Odstoupení Sargsjana požadují i zástupci arménské komunity v Česku. Ve svém prohlášení se v neděli ohradili "proti jeho snahám směrovat Arménii k autoritářsky policejnímu režimu".

Protivládní protesty v neděli v Jerevanu znovu propukly poté, co Sargsjan odmítl vyjednávat s opozičním předákem Pašinjanem. Policie vzápětí proti účastníkům protestů tvrdě zakročila. Zadrženo bylo bezmála 300 lidí, mezi nimi i Pašinjan a další dva poslanci. Prokuratura je vinila z narušování veřejného pořádku. Předseda arménského parlamentu Ara Bablojan v noci na pondělí zadržené opoziční politiky navštívil a vyjádřil naději, že se dialog mezi vládou a opozicí obnoví.

 

Právě se děje

Další zprávy