Pokrokový premiér v mládí chyboval. Trudeauova image před volbami trpí kvůli fotce

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
21. 9. 2019 13:48
Do parlamentních voleb v Kanadě zbývá něco málo přes měsíc. Populární premiér Justin Trudeau by v nich rád zopakoval čtyři roky staré vítězství své Liberální strany. Jeho image ale kazí nedávno zveřejněné téměř dvacet let staré fotografie.
Kanadský premiér Justin Trudeau.
Kanadský premiér Justin Trudeau. | Foto: Reuters

"To, co jsem udělal, ublížilo lidem a já toho hluboce lituji. Nabarvit si tvář je nehledě na okolnosti a kontext vždycky nepřípustné, a to kvůli rasistické historii blackface (forma divadelního make-upu pro herce bílé pleti, kteří karikovali lidi s tmavou pletí, což v USA v 19. století napomáhalo šířit rasové stereotypy - pozn. red.)."

Tak se kanadský premiér postavil ke skandálu, který vyvolaly fotografie z karnevalu s arabskou tématikou, na který v roce 2001 přišel převlečený za Aladina s kůží obarvenou na černo. 

Justin Trudeau na snímku z roku 2001.
Justin Trudeau na snímku z roku 2001. | Foto: Reuters

Trudeau dokonce přiznal, že si v minulosti podobně nabarvil tvář víckrát. Média poté zveřejnila snímky ze školní soutěže, kde mladý Trudeau vystupoval jako jamajský zpěvák. Premiér se znovu omluvil, ale jeho kritikům a politickým soupeřům to nestačí. Trudeau totiž celé čtyři roky v premiérském křesle platil za pokrokového vůdce.

Kanada za jeho vlády přijala více uprchlíků než sousední Spojené státy. První z asi 25 tisíců přijatých Syřanů přijel premiér osobně přivítat na letiště.

Trudeau taky sestavil vůbec první kanadskou vládu, ve které zasedl stejný počet žen jako mužů. Tvoří ji mladí lidé různých etnických skupin. Tato vláda například rozhodla, že od loňského roku je na desetidolarové bankovce (která je v Kanadě nejpočetnější) černošská aktivistka za lidská práva Viola Desmondová.

Když se ho po sestavení vlády novináři ptali, proč trval na tom, aby jeho kabinet byl genderově vyvážený a etnicky rozmanitý, odpověděl jen: "Protože je rok 2015."

"Trudeau není tím, kým se zdál být"

Skandál s fotografiemi, které i po letech sám Justin Trudeau označil za rasistické, hraje do karet jeho tradičnímu soupeři, Konzervativní straně. Ta teď v předvolební kampani varuje voliče, že jejich premiér není tím, za koho se vydával. Jako by snímky z jeho mládí náhle potvrdily tento předvolební slogan, píše americký deník Washington Post.

Předseda konzervativců Andrew Scheer se nechal slyšet, že ho fotografie "mimořádně šokovala a zklamala".

Není ale pravděpodobné, že snímek Trudeaua s nabarvenou tváří jeho voliče odradí natolik, aby radikálně změnili politické preference a volili konzervativní opozici. Agentuře AP to řekl Nelson Wiseman, profesor politologie z univerzity v Torontu.

Deník Washington Post ale upozorňuje na fakt, že kanadské federální volby většinou rozhodnou etnicky rozmanitá předměstí větších měst. Právě tito voliči, rozčarovaní skandálem, mohou změnit své preference anebo jednoduše k volbám vůbec nejít.

Voliči se vrátí

Tím, kdo by mohl nakonec ze skandálu opravdu těžit, je levicová Nová demokratická strana (NDP). 

Její předseda Jagmeet Singh, který je sikh, a tedy nosí turban, ve středu pronesl v reakci na skandál: "Lidé, kteří fotografii uvidí, si vzpomenou na všechny situace, kdy si z nich někdo dělal legraci (…), kdy byli uráženi a kdy měli pocit méněcennosti kvůli tomu, kým jsou."

Podle Wisemena ale budou Kanaďané 21. října volit spíše strategicky. "Primárním cílem Trudeauových voličů bude volit proti konzervativcům. Liberály čekají perné týdny, ale nemyslím si, že se věci obrátí tak, jak konzervativci čekají," cituje ho britský deník The Guardian.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž vyhrožoval útokem na nemocnici v Uherském Hradišti, policisté ho zadrželi

Osmapadesátiletý muž ve čtvrtek odpoledne telefonicky vyhrožoval, že by se v nemocnici v Uherském Hradišti mohlo stát to, co v úterý ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Policie ho zadržela a chce ho obvinit z šíření poplašné zprávy, navrhne také jeho vzetí do vazby. V případě odsouzení hrozí muži jeden rok až pět let vězení, řekl náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Bohdan Varyš.

V nemocnici v Ostravě v úterý dvaačtyřicetiletý muž zastřelil šest lidí, další člověk podlehl zranění později. Vrah asi tři hodiny po útoku v Děhylově na Opavsku spáchal sebevraždu.

Muž, který ve čtvrtek telefonicky vyhrožoval uherskohradišťské nemocnici, má podle policie devět záznamů v rejstříku trestů, a to násilného i majetkového charakteru. Na lince 158 krátce po 15:00 anonymně uvedl, že má zdravotní potíže a nikdo ho nechce vyslyšet. Do nemocnice vzápětí po telefonátu vyjelo několik policejních hlídek, některé vstupy do areálu byly uzamčeny. Policie muže z Uherskohradišťska dopadla zhruba dvě hodiny po telefonátu v bytě ve Zlíně, v dechu měl 1,96 promile alkoholu. Policisté zjistili, že muž nevlastní žádnou legálně žádnou zbraň.

před 52 minutami

Zátěžové testy ČNB opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven

Dohledové zátěžové testy České národní banky letos opět prokázaly odolnost tuzemských bank a pojišťoven. Testování zahrnující téměř všechny banky a pojišťovny prokázalo, že oba sektory jsou odolné proti případnému nepříznivému ekonomickému vývoji. Testy ČNB provedla na základě dat ke konci roku 2018.

Zdroj: ČTK
Další zprávy