Pokrokový premiér v mládí chyboval. Trudeauova image před volbami trpí kvůli fotce

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
21. 9. 2019 13:48
Do parlamentních voleb v Kanadě zbývá něco málo přes měsíc. Populární premiér Justin Trudeau by v nich rád zopakoval čtyři roky staré vítězství své Liberální strany. Jeho image ale kazí nedávno zveřejněné téměř dvacet let staré fotografie.
Kanadský premiér Justin Trudeau.
Kanadský premiér Justin Trudeau. | Foto: Reuters

"To, co jsem udělal, ublížilo lidem a já toho hluboce lituji. Nabarvit si tvář je nehledě na okolnosti a kontext vždycky nepřípustné, a to kvůli rasistické historii blackface (forma divadelního make-upu pro herce bílé pleti, kteří karikovali lidi s tmavou pletí, což v USA v 19. století napomáhalo šířit rasové stereotypy - pozn. red.)."

Tak se kanadský premiér postavil ke skandálu, který vyvolaly fotografie z karnevalu s arabskou tématikou, na který v roce 2001 přišel převlečený za Aladina s kůží obarvenou na černo. 

Justin Trudeau na snímku z roku 2001.
Justin Trudeau na snímku z roku 2001. | Foto: Reuters

Trudeau dokonce přiznal, že si v minulosti podobně nabarvil tvář víckrát. Média poté zveřejnila snímky ze školní soutěže, kde mladý Trudeau vystupoval jako jamajský zpěvák. Premiér se znovu omluvil, ale jeho kritikům a politickým soupeřům to nestačí. Trudeau totiž celé čtyři roky v premiérském křesle platil za pokrokového vůdce.

Kanada za jeho vlády přijala více uprchlíků než sousední Spojené státy. První z asi 25 tisíců přijatých Syřanů přijel premiér osobně přivítat na letiště.

Trudeau taky sestavil vůbec první kanadskou vládu, ve které zasedl stejný počet žen jako mužů. Tvoří ji mladí lidé různých etnických skupin. Tato vláda například rozhodla, že od loňského roku je na desetidolarové bankovce (která je v Kanadě nejpočetnější) černošská aktivistka za lidská práva Viola Desmondová.

Když se ho po sestavení vlády novináři ptali, proč trval na tom, aby jeho kabinet byl genderově vyvážený a etnicky rozmanitý, odpověděl jen: "Protože je rok 2015."

"Trudeau není tím, kým se zdál být"

Skandál s fotografiemi, které i po letech sám Justin Trudeau označil za rasistické, hraje do karet jeho tradičnímu soupeři, Konzervativní straně. Ta teď v předvolební kampani varuje voliče, že jejich premiér není tím, za koho se vydával. Jako by snímky z jeho mládí náhle potvrdily tento předvolební slogan, píše americký deník Washington Post.

Předseda konzervativců Andrew Scheer se nechal slyšet, že ho fotografie "mimořádně šokovala a zklamala".

Není ale pravděpodobné, že snímek Trudeaua s nabarvenou tváří jeho voliče odradí natolik, aby radikálně změnili politické preference a volili konzervativní opozici. Agentuře AP to řekl Nelson Wiseman, profesor politologie z univerzity v Torontu.

Deník Washington Post ale upozorňuje na fakt, že kanadské federální volby většinou rozhodnou etnicky rozmanitá předměstí větších měst. Právě tito voliči, rozčarovaní skandálem, mohou změnit své preference anebo jednoduše k volbám vůbec nejít.

Voliči se vrátí

Tím, kdo by mohl nakonec ze skandálu opravdu těžit, je levicová Nová demokratická strana (NDP). 

Její předseda Jagmeet Singh, který je sikh, a tedy nosí turban, ve středu pronesl v reakci na skandál: "Lidé, kteří fotografii uvidí, si vzpomenou na všechny situace, kdy si z nich někdo dělal legraci (…), kdy byli uráženi a kdy měli pocit méněcennosti kvůli tomu, kým jsou."

Podle Wisemena ale budou Kanaďané 21. října volit spíše strategicky. "Primárním cílem Trudeauových voličů bude volit proti konzervativcům. Liberály čekají perné týdny, ale nemyslím si, že se věci obrátí tak, jak konzervativci čekají," cituje ho britský deník The Guardian.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy