Juncker poprvé mluvil s Johnsonem. Původní brexitová dohoda je jediná možná, řekl mu

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2019 21:18
Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker ve čtvrtek v telefonátu s novým britským premiérem Borisem Johnsonem zopakoval, že brexitová dohoda, kterou vyjednala Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová, je nejlepší a jediná možná. Na twitteru to uvedla mluvčí komise Mina Andreevová. Naproti tomu Johnson podle vládního mluvčího trval na tom, že dohoda o odchodu Británie z EU nemá ve stávající podobě šanci projít britským parlamentem. Musí z ní být odstraněna takzvaná irská pojistka, aby nenastal brexit bez dohody, uvedl Johnson.
Jean-Claude Juncker.
Jean-Claude Juncker. | Foto: Reuters

Juncker podle Andreevové rovněž Johnsonovi sdělil, že Brusel prozkoumá všechny případné britské návrhy, pokud budou v souladu s dohodou o rozluce. Oba politici si podle ní vyměnili telefonní čísla a slíbili si, že zůstanou v kontaktu. Británie má z EU odejít 31. října.

Šéf EK podle Andreevové také připomněl, že Evropská unie je připravena na změny textu doprovodné politické deklarace, které definují, jak si Londýn a EU přejí uspořádat své vzájemné vztahy do budoucna.

Nový ministerský předseda dnes při vystoupení v Dolní sněmovně prohlásil, že cestou k ratifikaci dohody o vystoupení Británie z Evropské unie je zrušení takzvané pojistky týkající se hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem. Britský parlament kvůli tomuto opatření brexitovou dohodu třikrát odmítl. Evropská komise hned poté v reakci zopakovala, že o změnách dohody o odluce už jednat nelze.

Rovněž hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier v dopise zástupcům 27 členských států podle BBC napsal, že Johnsonův požadavek na změnu brexitové dohody je nepřijatelný. Johnsonův dnešní parlamentní projev označil za "poměrně bojovný". Evropská unie se podle něj musí připravit na brexit bez dohody, ačkoli to není scénář, který si přeje.

Barnier zmínil také "mnoho silných reakcí" na Johnsonův proslov a dodal, že unie "musí za těchto okolností pečlivě sledovat další politické a ekonomické reakce a vývoj ve Spojeném království". Komentátor britského deníku The Guardian považuje Barnierova slova za znamení, že v EU narůstá přesvědčení o tom, že Británie míří k předčasným volbám.

Podle irského premiéra Lea Varadkara ale stále není jisté, zda se Johnson rozhodl pro brexit bez dohody. Tím, že mluví o zrušení takzvané irské pojistky ale v podstatě k této variantě vyzývá, uvedl Varadkar podle agentury Reuters.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy