Jste národ, řekla Kanada Quebečanům

Red Zah, Reuters
28. 11. 2006 11:40
Ottawa - Kanadský federální parlament vůbec poprvé označil obyvatele jediné francouzské provincie za národ. První ministr okamžitě rezignoval.
Quebečané tvoří svébytný "národ v rámci jednotné Kanady", prohlásil premiér Harper.
Quebečané tvoří svébytný "národ v rámci jednotné Kanady", prohlásil premiér Harper. | Foto: Reuters/Ch.Wattie

Poslanci parlamentu se usnesli, že Quebečané tvoří svébytný "národ v rámci jednotné Kanady".

Konzervativní premiér Stephen Harper, který minulý týden s návrhem přišel, chce tímto krokem vyrazit zbraň z rukou quebeckých separatistů.

Uznání neznamená odtržení

"Úmysl šéfů Quebeckého bloku a separatistického tábora je zcela jasný. Nejde jim o uznání, že Quebečané existují, ale o prosazení jejich představ - pro ně pojem národ znamená totéž co odtržení," řekl Harper.

Separatisté dlouhodobě usilují od odtržení frankofonní provincie od zbytku Kanady a v blízké době chtěli požádat o deklaraci, která by vynechala dodatek o existenci quebeckého národa v rámci Kanady. 

"Skutečná otázka je jednoduchá: Tvoří Quebečanky a Quebečané národ v rámci jednotné Kanady? Odpověď zní ano!" řekl premiér v parlamentu.

"Na otázku, zda Quebečanky a Quebečané tvoří národ nezávislý na Kanadě, zní odpověď ne," dodal.

Text nakonec prošel jasnou většinou 266 ku 16 poslaneckých hlasů.

Quebec rozděluje Kanaďany

Ministr pro mezivládní záležitosti Michael Chong okamžitě po hlasování rezignoval. Přestože jeho odchod z vlády konzervativního premiéra Harpera její další fungování nijak neohrozí, stávající situace jasně ukazuje, že statut Quebeku zůstává problematickým bodem kanadské vnitropolitické scény.

Předák kanadské politické strany Bloc Quebecois Gilles Duceppe.
Předák kanadské politické strany Bloc Quebecois Gilles Duceppe. | Foto: Aktuálně.cz

Ministr obchodu Maxime Bernier se však dalších kroků quebeckých separatistů neobává a premiérovu iniciativu vítá.

"V každodenním životě se nic nezmění," prohlásil Bernier. "Quebečanům toto rozhodnutí více moci do rukou nedává."

Provincie Quebec pořádala v minulosti již dvakrát referendum o své suverenitě - v roce 1980 a 1995. Pokaždé byla tato možnost velmi těsnou většinou zamítnuta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy