Jste duchovní žháři, vzkázal krajně pravicové AfD šéf německé Ústřední rady Židů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
9. 11. 2018 14:35
Za "duchovní žháře" označil olitiky Alternativy pro Německo (AfD) šéf německé Ústřední rady Židů Josef Schuster. Učinil tak při vzpomínce na osmdesáté výročí takzvané Křišťálové noci, při níž na celém německém území nacisté zapalovali synagogy a ničili židovské obchody.
Volební plakát Alternativy pro Německo (AfD).
Volební plakát Alternativy pro Německo (AfD). | Foto: Reuters

Schuster ve svém projevu, který rada zveřejnila i na internetu, tvrdě kritizoval žhářské i další útoky na uprchlické ubytovny z posledních let. Považuje je za skandál.

"A stejně tak je skandál, že jsou mešity stále častěji popisovány nenávistnými slogany a nebo že jsou terčem ještě větších útoků. A je skandál, že se zhruba každý druhý týden v Německu stává totéž se synagogami, dokonce i když jsou zpravidla pod policejní ochranou," nechal se slyšet Schuster.

"Za těmito lidmi, kteří napadají uprchlíky, muslimy nebo Židy, stojí duchovní žháři. Můj dojem je: jejich počet v Německu roste," uvedl také šéf Ústřední rady Židů.

Tito lidé podle něj šíří strach před uprchlíky a štvou proti žadatelům o azyl, zvláště muslimům. "Jedna stana, která sedí ve Spolkovém sněmu úplně na pravém okraji, toto štvaní dovedla k dokonalosti. Jsou duchovními žháři," řekl dále v narážce na protiimigrační AfD.

Podle Schustera nemají zástupci této strany k ničemu respekt a dokonce se vysmívají obětem holokaustu tím, že relativizují zločiny nacistů. Touto poznámkou zřejmě myslel mimo jiné šéfa AfD Alexandera Gaulanda, který hovořil třeba o tom, že doba nacismu je jen "ptačím trusem" na úspěšných německých dějinách.

"Pro židovské společenství by bylo nesnesitelné, dnes, 80 let po noci pogromu, mít mezi námi zástupce této strany. Proto jsme tuto frakci jako jedinou z německého Spolkového sněmu nepozvali," poznamenal také Schuster, podle něhož je třeba takové síly zatlačit tak daleko, až zmizí.

Nacistickému teroru 9. a 10. listopadu 1938 padlo za oběť nejméně 100 Židů. Zničeno či poškozeno bylo více než 1200 synagog a židovských modliteben a zhruba 7500 obchodů na území německé říše, do níž už v té době patřily i dříve československé Sudety. Bezprostředně po teroru bylo zatčeno na 30 tisíc Židů, z nichž většina skončila v koncentračních táborech.

Česko by mělo být velkorysejší vůči uprchlickým dětem. Mezi rokem 1939 a současnou uprchlickou krizí existují některé paralely, říká Wintonova dcera. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 23 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy