Jsme si rovni, řekl. Dostal sedm let a 600 ran bičem

Jana Černá
31. 7. 2013 20:30
Saúdskoarabský bloger urazil islám, náboženskou policii a hádal se s otcem
Raíf Badawí před zatčením.
Raíf Badawí před zatčením. | Foto: Repro facebook

Džidda - Saúdskoarabský bloger byl odsouzen k 600 ranám bičem a 7 letům odnětí svobody za snahu podnítit náboženskou diskusi v zemi.

Liberální aktivista Raíf Badawí založil před pěti lety diskusní fórum o víře, vzápětí začaly problémy. Některé jeho příspěvky a komentáře dalších uživatelů se nelíbily úřadům.

"Řekl, že muslimové, židé, křesťané i ateisté jsou si všichni rovni," zněla jedna z nejvážnějších výtek. Oficiálně byl odsouzen za urážku islámu.

Rozsudek, který v pondělí vynesl trestní soud v Džiddě, padl více než rok po mužově zadržení. Za odpadlictví od muslimské víry, které však Badawí před soudem popřel, mu původně hrozil trest smrti.

Urazil islám a náboženskou policii

"Tento nesmírně přísný trest pro mírumilovného blogera činí výsměch ze saúdskoarabských prohlášení o snaze podporovat reformy a náboženský dialog," řekl Nadim Houry, zástupce ředitele Blízkovýchodní sekce lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW).

Za urážku islámu a porušení zákona o kyberzločinu byl tento internetový aktivista odsouzen k pěti letům vězení, dva roky dostal za urážku náboženské policie.

Jeho sedmiletý trest zahrnuje i dva měsíce za „neposlušnost rodičům", protože se několikrát veřejně hádal s otcem.

Badawího právník podle HRW uvedl, že písemný rozsudek by měl odsouzený obdržet do 6. srpna. Potom poběží 30denní odvolací lhůta.

Badawího konflikty se zákonem začaly krátce poté, co na internetu založil fórum s názvem Free Saudi Liberals (Svobodní saudští liberálové).

V extrémně konzervativní Saúdské Arábii to byl značně riskantní krok a první zatčení přišlo krátce nato, zatím však bez postihů.

Za dva měsíce však přišel výslech, který mladého otce tří dětí donutil opustit zemi. Vrátil se až tehdy, když úřady rozhodly o zproštění obvinění.

V roce 2009 mu však stát zabavil doklady a zmrazil obchodní aktivity jeho společnosti.

Problémy pokračovaly a v březnu 2012 byl Badawí označen za bezvěrce, což v zemi představuje hrdelní zločin.

V červnu ho zatkli a jeho žena Ensaf Haidar se i s dětmi přestěhovala do Libanonu.

"Nevím, co dělat," svěřila se Badawího žena CNN. "Raíf neudělal nic špatného."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Lipsko navzdory střelecké převaze pouze remizovalo ve Stuttgartu

Fotbalisté Lipska v úvodním kole bundesligy remizovali ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsali ztrátu i v ligové soutěži.

V 8. minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Další zprávy