Jsme ochotni se kvůli klimatu uskromnit, tvrdí lidé

bh
6. 11. 2007 0:05
Tři čtvrtiny dotázaných podporují ekologické daně

Londýn - Žijeme v liberální společnosti a nemůžeme nikoho nutit, aby změnil svůj přístup k životu. Takový argument zaznívá v západní Evropě, přijde-li na přetřes téma trvale udržitelného života.

Jenže každý osmý člověk z deseti je ochoten tváří v tvář klimatickým změnám omezit svůj životní styl. Vyplývá to z průzkumu britské BBC, který byl proveden v 21 zemích. Česko však mezi nimi nebylo.

ČTĚTE VÍCE o hrozbě globálního oteplování

"V mnoha zemích jsou lidé ochotnější uskromnit se mnohem více než jejich vlády," řekl ke statistice redaktor BBC Matt McGrat.

Vysokou podporu trvale udržitelného života mají také Spojené státy, které se však nepřipojily ke Kjótskému protokolu o snižování emisí skleníkových plynů.

Ještě překvapivější než přehodnocení samotného stylu života je ochota respondentů připlatit si za ekologická paliva. Vyšší ekologické daně schvalují tři čtvrtiny lidí: ovšem za podmínky, že bude zisk investován do zlepšení klimatu a výzkumu. Většina je pak ochotná takový krok odosouhlasit jen tehdy, když se nezvýší celková daňová zátěž.

Jako "nejzelenější" země, kde plných 85 procent obyvatel souhlasí s vyšší cenou za energie, je Čína, většina Italů a Rusů je naopak proti.

Budou muset lidé změnit svůj životní styl a chování, aby zredukovali obsah plynů způsobujících změny klimatu?
Ano a spíše ano Ne a spíše ne
USA 79 19
Brazílie 88 7
Francie 71 7
Německo 88 12
Velká Británie 86 12
Rusko 76 13
Turecko 77 11
Nigérie 65 33
Čína 87 11
Indie 61 18
Odpověď "nevím" je dopočtem do sta.
Zdroj: BBC
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy