Uprostřed všeho je Trump. Ruská kauza dostala USA na hranu ústavní krize, hrozí další Watergate

Daniel Anýž Daniel Anýž
5. 2. 2018 19:50
Podle prezidenta Donalda Trumpa a republikánů jednaly FBI a ministerstvo spravedlnosti v ruské kauze na politickou objednávku.
Foto: Reuters

Washington - Když republikáni i demokraté popisují současnou situaci ve Washingtonu, zmiňují slovo Watergate. Oba tábory se shodují, že americká politika se ocitla na pokraji ústavní krize.

Jenže každá strana tím zároveň myslí něco úplně jiného.

Podle prezidenta Donalda Trumpa a jeho republikánů jsou FBI a ministerstvo spravedlnosti už od prezidentských voleb 2016 proti Trumpovi politicky zaujaté a zneužívány proti hlavě státu.

Demokraté zase upozorňují, že jsou to naopak prezident a republikáni, kdo spustili bezprecedentní politický útok proti nezávislosti federálních vyšetřovatelů a celému trestnímu justičnímu systému USA.

V centru sporu, který štěpí Washington, politiky i média, je takzvaná ruská kauza. Americké zpravodajské služby mají za prokázané, že Rusko se pokusilo ovlivnit americkou prezidentskou kampaň roku 2016 s cílem poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Od loňského jara navíc zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller zjišťuje, zda neexistoval průnik mezi volebním štábem Donalda Trumpa a těmito ruskými aktivitami.

Kvůli ruské kauze musel už před rokem z Bílého domu odejít prezidentův poradce pro národní bezpečnost generál Michael Flynn. Ten je zároveň jedním ze čtyř lidí, kteří se ve volebním roce pohybovali v Trumpově okolí a proti kterým vyšetřovatel Mueller v uplynulých měsících vznesl obvinění.

Republikánský granát

Republikáni ale nyní odjistili svůj politický granát. Před víkendem zveřejnili dokument, podle kterého FBI podváděla, či přinejmenším vynechala klíčové informace, když před dvěma lety v říjnu požádala zvláštní dozorovací soud (FISA) o povolení k odposlechům Cartera Page. Ten byl od března 2016 zahraničněpolitickým poradcem v Trumpově kampani.

Republikánští členové sněmovního výboru pro tajné služby vypracovali čtyřstránkové memorandum, ve kterém v podstatě tvrdí, že ze strany FBI šlo o účelové, politicky motivované vyšetřování. A to vedené lidmi, kteří byli prokazatelně zaujati proti Donaldu Trumpovi.

Prezident zveřejnění memoranda převzal jako důkaz svého opakovaného tvrzení, že celá ruská aféra je jen "honem na čarodějnice" a že on teď byl zcela "očištěn".

Zároveň se Trump i přihlásil k výkladu, že FBI a ministerstvo spravedlnosti jednaly na politickou objednávku. "Nejvyšší vedení (FBI) a vyšetřovatelé zpolitizovali posvátný vyšetřovací proces ve prospěch demokratů a proti republikánům," napsal v pátek na Twitter.

O víkendu pak Trump na této sociální síti citoval konzervativní list Wall Street Journal, podle kterého "se FBI stala nástrojem protitrumpovských hráčů, což je v demokracii nepřípustné".

Redakční komentář deníku dobře ilustruje, že nejen mezi republikány, ale i jim nakloněnými médii byla pověst FBI vážně poškozena. Ukázal to ostatně i sobotní průzkum pro americký zpravodajský web Axios, podle kterého FBI věří jen 38 procent republikánů.

Frontální útok na FBI a justici 

Demokraté a liberální média ale na druhé straně varují před frontálním útokem Bílého domu a republikánů na nezávislost FBI a ministerstva spravedlnosti. 

"Válka mezi prezidentem a státním vyšetřovacím a justičním aparátem se nepodobá ničemu z moderní americké historie," napsal v neděli deník New York Times. Prezident Trump podle listu spustil "plošný útok na pilíře trestního justičního systému způsobem, jakým to neudělal žádný jiný obyvatel Bílého domu před ním".

Demokraté varují, že prezident se nyní připravuje k útoku na ministerstvo spravedlnosti, konkrétně na jeho náměstka Roda Rosensteina. Ten dozoruje práci zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera a jako jediný jej může odvolat.

"Připravte se na to," předpovídá například komentátorka Ruth Marcusová z Washington Post, že po odstranění Rosensteina a jmenování "Trumpova člověka" na jeho místo se prezidentovi otevře cesta k odstranění vyšetřovatele Muellera.

Sám prezident Trump se vyhnul přímé odpovědi, zda se náměstka Rosensteina chystá sesadit. "Na to si přijďte sami," odvětil v pátek na novinářský dotaz.

Takřka osamělým hlasem mezi republikány je senátor John McCain, který o víkendu varoval před útokem na FBI a zvláštního vyšetřovatele Muellera. "Naši zvolení zástupci, včetně prezidenta, se musejí přestat dívat na vyšetřování politicky pokrouceným pohledem. Pokud budeme pokračovat v podrývání naší vlastní vlády práva, děláme tím práci za Putina," uvedl McCain.

Demokraté: Není to pravda!

Demokraté ve sněmovním výboru pro tajné služby se nyní snaží, aby mohli zveřejnit vlastní dokument, který podle nich uvede zkreslené a neúplné informace z pátečního republikánského memoranda na pravou míru.

Podle republikánského memoranda FBI ve své žádosti o odposlechy Cartera Page schvalovacímu soudu FISA v říjnu 2016 zamlčela, že prioritně vycházela z opozičního materiálu, který na Trumpa sbíral bývalý člen britské zpravodajské služby Christopher Steele.

Toho si najala washingtonské lobbistická firma Fusion GPS, pracující na zakázku vedení americké Demokratické strany a kampaně Hillary Clintonové. Podle demokratů ale tato verze není pravdivá, FBI prý soudu FISA sdělila, že jedním z podkladů žádosti je materiál, za jehož financováním jsou politické motivy.

Demokraté rozporují republikánské memorandum v dalších bodech, například v závěru, že tehdejší náměstek FBI Andrew McCabe byl hned od začátku prezidentské kampaně v roce 2016 proti Trumpovi zaujatý.

Podle republikánů McCabe na kauze vůbec neměl pracovat, měl se stáhnout,  neboť jeho manželka pár měsíců předtím kandidovala za demokraty ve Virginii v tamních volbách do Senátu. Demokraté však oponují, že McCabe a vedení FBI měli řadu jiných věcných důvodů, proč začali sledovat zájem Rusů o Trumpovu kampaň, například Trumpova poradce George Papadopoulose.

Ten se sám aktivně zajímal o kontakty s Rusy a následně do kampaně přinesl informaci, že Rusové mají mít "špínu" na Hillary Clintonovou.

Papadopoulos je zároveň jedním ze čtyř lidí, kteří už uvázli ve vyšetřovací síti Roberta Muellera - a konkrétně on začal výměnou za nižší trest (kvůli tomu, že lhal FBI) s vyšetřovateli spolupracovat jako svědek.

Kdo zveřejní další memorandum?

Zatím však není jisté, zda demokraté budou moct svoji odpověď na republikánské memorandum zveřejnit. Jeho odtajnění musí nejdříve schválit výbor pro zpravodajské služby, kde ovšem mají většinu republikáni. A pak ještě musí zveřejnění dokumentu posvětit prezident Trump.

Republikán David Nunes, šéf výboru pro tajné služby, který byl hlavním iniciátorem sestavení a zveřejnění republikánského memoranda, má mít navíc připraveny další dokumenty. 

Podle republikánských zdrojů, citovaných v neděli v amerických médiích, tyto materiály "mají potvrdit" zaujatost ministerstva spravedlnosti či ministerstva zahraničí vůči Donaldu Trumpovi.

Video: Sestřih Trumpova prvního roku v úřadu amerického prezidenta

Uplynul rok od uvedení Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států. Podívejte se na sestřih, co také řekl, udělal nebo zapomněl udělat. | Video: Reuters, Asociated Press, whitehouse.gov
 

Právě se děje

Další zprávy