"Jsme ještě odhodlanější." Hongkongský aktivista Wong bude kandidovat ve volbách

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 9. 2019 14:54
Tvář hongkongského protestního hnutí Joshua Wong bude kandidovat ve volbách místních rad plánovaných na listopad. Wong to oznámil před sobotním shromážděním, které je svoláno jako připomínka výročí začátku protičínských protestů z roku 2014.
Joshua Wong
Joshua Wong | Foto: Reuters

V Hongkongu v sobotu přišly na povolené shromáždění k 5. výročí protestů proti Číně desítky tisíc lidí. Policie ale použila vodu i pepřový sprej, když se lidé snažili překonat zátaras před vládním komplexem. Účastníci demonstrace například namířili laser na posádku vrtulníku, který nad nimi přelétával. Shromáždění mělo připomenout protesty z roku 2014, které trvaly 79 dnů a na které lidé chodili s deštníky nad hlavou a s požadavkem demokratických reforem.

Nové protestní akce se rozhořely letos v červnu a namířeny byly původně proti zákonu, který měl umožnit vydávání pachatelů trestné činnosti do pevninské Číny. Postupně se ale požadavky účastníků rozšířily a protesty nabraly na dramatičnosti.

Policie sobotní shromáždění povolila, ale přesto rozestavěla své lidi a zátarasy, které mají chránit vládní objekty a parlament. Lidé před sídlem vlády rozvinuli velký transparent s nápisem Jsme zpět.

Nedaleko dějiště hlavní akce dav zablokoval dopravní tepnu u sídla čínské armády. Lidé pokřikovali na policisty, psali protičínská hesla na zdi obchodů a také namířili laser na vrtulník nad hlavou. Při minulých demonstracích policie z vrtulníku shazovala na demonstranty světélkující prášek. Policisté nakonec vyvěsili červenou vlajku, která upozorňuje na možné použití síly.

Součástí sobotních akcí byla obnova takzvaných Lennonových zdí, na které lidé umísťují protičínské texty. Minulý víkend jich část strhli příznivci Pekingu.

Dvaadvacetiletý aktivista Wong podle agentury AP řekl, že všechny pokusy zabránit mu v kandidatuře dají nový impuls nynější vlně protestů. Wong také prohlásil, že listopadové volby budou představovat klíčové hlasování, které Pekingu ukáže, že jsou lidé více než kdy jindy odhodlaní vybojovat si více práv. "Před pěti lety jsme řekli, že se vrátíme, a teď jsme zpět a ještě odhodlanější. Máme před sebou boj o svůj domov a zemi," řekl na tiskové konferenci Wong, který má za sebou několikeré věznění.

Wong si je vědom toho, že ho úřady mohou vyřadit, jak to v minulosti udělaly dalším členům strany Demosisto, kterou Wong založil. Důvodem zákazů byly požadavky kandidátů na větší míru sebeurčení Hongkongu.

Wong se v sobotu nechal slyšet, že politický dohled Pekingu omezuje autonomii Hongkongu. Tato bývalá britská kolonie je od roku 1997 pod správou Pekingu v režimu jedna země, dva systémy. "Jestliže mě (z voleb) vyřadí, vývoj se tím urychlí," řekl Wong.

Naposledy byl Wong zatčen v srpnu s dalšími aktivisty za organizování nepovoleného shromáždění, teď je na svobodě na kauci. Přesto odjel do Spojených států, Německa a na Tchaj-wan, aby získal podporu pro protestní hnutí, na jehož začátku byly demonstrace proti zákonu o vydávání lidí podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny.

Video: Čínská armáda vyslala do Hongkongu nové vojáky

Čínská armáda vyslala do Hongkongu nové vojáky | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy