Jsem ochoten odejít, přiznal poprvé Muammar Kaddáfí

Martin Novák Martin Novák
13. 7. 2011 10:58
Na území kontrolovaném režimem dochází palivo, jídlo, a dokonce i voda
Jeden z povstalců na jihozápadě Libye zdraví letadlo z Benghází, které přistává na improvizované letištní ploše. Otevření letiště umožní povstalcům v pohoří Džebel Nafúsa nedaleko Tripolisu doplnit zásoby potravin a zbraní.
Jeden z povstalců na jihozápadě Libye zdraví letadlo z Benghází, které přistává na improvizované letištní ploše. Otevření letiště umožní povstalcům v pohoří Džebel Nafúsa nedaleko Tripolisu doplnit zásoby potravin a zbraní. | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí naznačuje, že je ochoten vzdát se moci, ale požaduje splnění určitých podmínek.

Vyplývá to z rozhovorů, které vedou zástupci libyjského režimu ve Francii a jiných zemích NATO.

List Financial Times s odvoláním na svůj diplomatický zdroj, obeznámený s jednáním, uvedl, že Kaddáfí chce i po odstoupení zůstat v Libyi, požaduje zrušení zatykače Mezinárodního trestního tribunálu za zločiny proti lidskosti a pravděpodobně také trvá na tom, aby v budoucím politickém uspořádání Libye hrál nějakou roli jeho syn Sajf Islám.

Francouzský ministr zahraničí rozhovory o Kaddáfího odchodu potvrdil, ale dodal, že jejich výsledek zatím není jasný.

Pokud by libyjský diktátor měl zůstat v Libyi, předpokládá se, že by se uchýlil do svého rodiště Syrty nebo do města Sebha v poušti, kde žijí lidé z jeho kmene a má tam větší podporu než jinde.

Otázkou však je, nakolik by rebelové byli ochotni jeho přítomnost tolerovat ve chvíli, kdy by přišel o své mocenské nástroje, které ho chrání. Loajální armádní jednotky a tajnou službu.

Kaddáfího vojačka v Tripolisu.
Kaddáfího vojačka v Tripolisu. | Foto: Reuters

Prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma se snaží vyjednat odchod Kaddáfího do některé africké země, to ale dosud libyjský vůdce odmítal.

Povstání proti Kaddáfího režimu, který vládne severoafrické zemi už 42 let, začalo v polovině února. Nálety NATO o měsíc později.

Povstalci ovládají východní třetinu země, Misurátu s okolím a pohoří Džebel Nafúsa jihozápadně od Tripolisu.

Ačkoliv v posledních týdnech dosáhli několika vojenských úspěchů, jejich postup je velmi pomalý a od metropole jsou nadále vzdáleni desítky kilometrů.

Ministr ropného obchodu ve vládě rebelů v Benghází Alí Tarhúní nicméně řekl novinářům, že k zásadnímu průlomu na bojištích dojde do konce srpna. Na začátku srpna začíná muslimský postní měsíc ramadán.

Představitelé Kaddáfího vlády ale přiznávají, že na území pod jejich kontrolou docházejí pohonné hmoty a hrozí nedostatek jídla i pitné vody.

"Nemáme palivo a náhradní díly pro to, aby pumpy, které dostávají vodu z podzemních zdrojů, fungovaly," uvedl ministr zemědělství Kaddáfího vlády Abdal Elgavúd.

 

Právě se děje

Další zprávy