Jourová se sešla se šéfem EK Junckerem, své šance vidí dobře

ČTK ČTK
3. 9. 2014 22:15
Podle reportéra serveru Euractiv, který se údajně dostal k rozdělení portfolií, by Věra Jourová měla získat oblast dopravy.
Věra Jourová.
Věra Jourová. | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel/Praha - Česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová vidí své šance na získání některé z preferovaných oblastí dobře. Řekla to po středeční schůzce se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Kterou oblast bude mít v příští komisi na starosti, ale Jourové Juncker neřekl. Rozdělení podle Jourové oznámí příští týden.

Jourová se s Junckerem sešla poprvé. "Mám z toho dobrý pocit. Snažila jsem se pana Junckera přesvědčit, že jsem profesionálka, která bude tvrdě pracovat a bude nezávislou komisařkou, která zvládne svoje portfolio," řekla Jourová. "Vzhledem k tomu, že datum pro sdělení portfolií je až příští týden, tak mě ani nepřekvapilo, že jsem dnes tu informaci nedostala," dodala.

Prioritou Jourové je vést regionální rozvoj, případně dopravu či průmysl. Juncker, který si přál mít v komisi zhruba třetinové zastoupení žen, podle Jourové ocenil, že Česká republika vysílá právě ženu. "Samozřejmě ten problém s nedostatkem žen v komisi je vážný. Říkal, že stojí o kvalifikované ženy a že to je můj případ," poznamenala Jourová.

Jourová se už na začátku srpna sešla s ředitelem Junckerova kabinetu Martinem Selmayrem. Po tomto setkání uvedla, že si věří, že má velkou šanci vést v příští Evropské komisi právě regionální rozvoj.

Jourová si zatím nevybrala šéfa kanceláře, kterým má být cizinec. Dnes řekla, že se rozhodne až poté, co jí bude přiděleno portfolio.

Bruselský reportér serveru Euractiv se k údajnému rozdělení portfolií, které zamýšlí šéf Evropské komise, dostal. Jak dnes na komunitní síti Twitter uvedl, podle tohoto návrhu by Věra Jourová měla získat oblast dopravy. Například Ir Phil Hogan by měl získat zemědělství, Rumunsko humanitární pomoc, Belgie mnohojazyčnost a mládež, Španělsko výzkum a inovace, Portugalsko zaměstnanost a sociální věci, Brit Jonathan Hill energetiku a ochranu klimatu, Francouz Pierre Moscovici hospodářskou soutěž, Rakušan Johannes Hahn sousedskou politiku a Slovák Maroš Šefčovič rozvoj.

Příští týden Jourovou čeká dvoudenní seminář v Bruselu pro nové členy komise. Na konci měsíce pak bude muset obstát před europoslanci příslušného výboru při takzvaném grilování, které si v mírnější formě vyzkoušela už před českým sněmovním výborem pro evropské záležitosti. Pokud jí europoslanci dají zelenou a Evropský parlament schválí celou Junckerovu komisi, ujme se Jourová, která je nyní v české vládě ministryní pro místní rozvoj, nové funkce na počátku listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy