Jourová má za sebou první den, ladí tým a chystá se do USA

ČTK ČTK
3. 11. 2014 21:00
Šéfkou kabinetu české eurokomisařky je zkušená úřednice z komise Renate Nikolayová z Německa, jejím zástupcem je někdejší Jourové náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Daniel Braun.
Eurokomisařku Věru Jourovou už příští týden čeká jednání v USA o nových pravidlech ochrany dat občanů Evropské unie.
Eurokomisařku Věru Jourovou už příští týden čeká jednání v USA o nových pravidlech ochrany dat občanů Evropské unie. | Foto: DVTV

Brusel - První pracovní den ve funkci komisařky Evropské unie pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen a mužů prožila dnes Věra Jourová.

Jasněji je ve složení týmu jejích nejbližších spolupracovníků. Šéfkou kabinetu se podle očekávání stala zkušená úřednice z komise Renate Nikolayová z Německa, jejím zástupcem je někdejší Jourové náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Daniel Braun.

Spotřebitelskou politiku a další oblasti bude mít v kabinetu nové eurokomisařky na starosti Eduard Hulicius, který byl dosud asistentem lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové. Definitivně zatím ještě není potvrzen nástup Kateřiny Bocianové, která by tak přešla z českého ministerstva zahraničí. Další členové nejužšího týmu spolupracovníků budou například z Francie či Velké Británie.

Nástup Hulicia i Bocianové je faktickým splněním podmínky, kterou si po vyslání někdejší ministryně za hnutí ANO do komise daly dvě další vládní strany, tedy KDU-ČSL a ČSSD.

"Musím jasně říct, že pro mne byla primární kvalifikace a zkušenost. Dost jsem váhala. Byla obrovská konkurence, měla jsem už po odfiltrování asi 150 životopisů," zdůraznila dnes eurokomisařka. Stranická příslušnost podle ní rozhodně nebyla základním kritériem pro výběr spolupracovníků.

"Dostala jsem přístroje, hesla a všechny tyhle věci, které mi dělají starosti. Je toho hodně naráz," poznamenala Jourová o svém prvním pracovním dni. Nová komise vedená Lucemburčanem Jeanem-Claudem Junckerem se své odpovědnosti ujala 1. listopadu, poprvé se celé "kolegium" sejde ve středu.

Toto jednání už dnes pro komisaře připravovali šéfové jejich kabinetů. Jourová sama absolvovala své první porady před schůzkami s novými podřízenými, pro které také natočila krátký videopozdrav. Chce je prý uklidnit a ujistit o stabilizaci situace poté, co například ředitelství pro spravedlnost prošlo v minulých měsících několika změnami. "Budeme teď dotahovat to, co je rozpracováno a čekají nás i nové věci," poznamenala.

Mezi jejími prvními úkoly bude nejen jednání v USA o nových pravidlech ochrany dat příští týden, ale také například jednání s členskými zeměmi o zřízení funkce evropského prokurátora, kterou některé z nich zatím blokují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy