Jourová: Diskriminace Romů se v EU zhoršila. Jsou prvním terčem radikalismu

ČTK ČTK
11. 4. 2016 19:02
Eurokomisařka Věra Jourová vyjádřila v Evropském parlamentu obavu, že situace ohledně Romů se v Evropské unii zhoršila, a to hlavně v souvislosti s celkovým růstem radikalismu a extremismu v Unii. "Udělali jsme hodně, ale situace se nelepší, dokonce se zhoršuje. Romská menšina je první, která je postižena zhoršenou situací v Evropě," uvedla. Problém vidí také v tom, že se Romové málo do politiky zapojují. Romové mívají horší vzdělání a vyšší nezaměstnanost, víc jim hrozí chudoba, častěji bydlí v horších podmínkách a dožívají se i o několik let nižšího věku, řekla.
Eurokomisařka Věra Jourová
Eurokomisařka Věra Jourová | Foto: ČTK

Štrasburk - Diskriminace Romů je stále rozšířena po celé Evropské unii a protiromské předsudky jsou v současnosti na vzestupu, a to v souvislosti s celkovým růstem radikalismu a extremismu v Unii. Upozornila na to v Evropském parlamentu členka Evropské komise Věra Jourová v souvislosti s Mezinárodním dnem Romů.

"Udělali jsme hodně (pro lepší postavení Romů), ale situace se nelepší, dokonce se zhoršuje. Romská menšina je první, která je postižena zhoršenou situací v Evropě," řekla Jourová, kterou trápí trend odporující přijatým strategiím, kampaním i evropským hodnotám. Jeden z hlavních problémů, proč se situace nelepší, vidí i v tom, že "politiku pro Romy děláme bez Romů". Prostor pro lepší zapojení Romů vidí hlavně v nevládních organizacích.

V debatě ovšem zazněla od europoslanců i upozornění, že národní strategie boje proti diskriminaci Romů mnohdy zůstávají na papíře a že Evropský parlament by měl více kontrolovat efektivnost unijních prostředků vynaložených na programy, určené pro zlepšení situace Romů.

V Česku podle zprávy zveřejněné na Mezinárodní den Romů se situace menšiny za posledních deset let zlepšila, pokroky jsou ale malé a nadále přetrvává propast oproti situaci ostatních obyvatel. Romové mívají horší vzdělání a vyšší nezaměstnanost, víc jim hrozí chudoba, častěji bydlí v horších podmínkách a dožívají se i o několik let nižšího věku.

Podle vládních údajů žije v Česku kolem 242 tisíc Romů a třetina až polovina z nich se potýká s dopady sociálního vyloučení. Počet chudinských domů či čtvrtí, v nichž žijí převážně právě Romové, se za posledních deset let zdvojnásobil. Těchto ghett je kolem šesti stovek.

 

Právě se děje

Další zprávy