Jourová: Diskriminace Romů se v EU zhoršila. Jsou prvním terčem radikalismu

ČTK ČTK
11. 4. 2016 19:02
Eurokomisařka Věra Jourová vyjádřila v Evropském parlamentu obavu, že situace ohledně Romů se v Evropské unii zhoršila, a to hlavně v souvislosti s celkovým růstem radikalismu a extremismu v Unii. "Udělali jsme hodně, ale situace se nelepší, dokonce se zhoršuje. Romská menšina je první, která je postižena zhoršenou situací v Evropě," uvedla. Problém vidí také v tom, že se Romové málo do politiky zapojují. Romové mívají horší vzdělání a vyšší nezaměstnanost, víc jim hrozí chudoba, častěji bydlí v horších podmínkách a dožívají se i o několik let nižšího věku, řekla.
Eurokomisařka Věra Jourová
Eurokomisařka Věra Jourová | Foto: ČTK

Štrasburk - Diskriminace Romů je stále rozšířena po celé Evropské unii a protiromské předsudky jsou v současnosti na vzestupu, a to v souvislosti s celkovým růstem radikalismu a extremismu v Unii. Upozornila na to v Evropském parlamentu členka Evropské komise Věra Jourová v souvislosti s Mezinárodním dnem Romů.

"Udělali jsme hodně (pro lepší postavení Romů), ale situace se nelepší, dokonce se zhoršuje. Romská menšina je první, která je postižena zhoršenou situací v Evropě," řekla Jourová, kterou trápí trend odporující přijatým strategiím, kampaním i evropským hodnotám. Jeden z hlavních problémů, proč se situace nelepší, vidí i v tom, že "politiku pro Romy děláme bez Romů". Prostor pro lepší zapojení Romů vidí hlavně v nevládních organizacích.

V debatě ovšem zazněla od europoslanců i upozornění, že národní strategie boje proti diskriminaci Romů mnohdy zůstávají na papíře a že Evropský parlament by měl více kontrolovat efektivnost unijních prostředků vynaložených na programy, určené pro zlepšení situace Romů.

V Česku podle zprávy zveřejněné na Mezinárodní den Romů se situace menšiny za posledních deset let zlepšila, pokroky jsou ale malé a nadále přetrvává propast oproti situaci ostatních obyvatel. Romové mívají horší vzdělání a vyšší nezaměstnanost, víc jim hrozí chudoba, častěji bydlí v horších podmínkách a dožívají se i o několik let nižšího věku.

Podle vládních údajů žije v Česku kolem 242 tisíc Romů a třetina až polovina z nich se potýká s dopady sociálního vyloučení. Počet chudinských domů či čtvrtí, v nichž žijí převážně právě Romové, se za posledních deset let zdvojnásobil. Těchto ghett je kolem šesti stovek.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy