Jordánský princ v nahrávce tvrdí, že je v domácím vězení. Kritizoval krále

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2021 8:42
Jordánský princ Hamzá bin Husajn, který je nevlastním bratrem krále Abdalláha II., na videonahráce uvedl, že je v domácím vězení a že mu odpojili internet i telefon. Podle něj bylo také zatčeno několik lidí z jeho okolí. Náčelník generálního štábu popřel, že by princ byl zadržován, uvedl ale, že prince požádal, aby "přestal s činností, která by mohla narušit stabilitu a bezpečnost Jordánska".
Jordánský král krále Abdalláha II.
Jordánský král krále Abdalláha II. | Foto: Reuters

Spojené státy i řada zemí Blízkého východu k událostem uvedly, že pevně stojí za králem Abdalláhem II.

Stanice BBC v sobotu pozdě večer zveřejnila video, které údajně pořídil 41letý princ v domácím vězení a s pomocí svého právníka jej předal britské vysílací společnosti. Vůči královi - svému nevlastními bratrovi - v něm Hamzá vznesl řadu závažných obvinění a hovořil také o zatýkání, vyhrožování a zastrašování kritiků Abdalláha.

Americký deník The Washington Post dříve informoval o zadržení téměř 20 osob v souvislosti s údajným spiknutím vůči králi Abdalláhovi. Úřady to zatím nepotvrdily, státní agentura Petra pouze informovala o zatčení dvou vysoce postavených mužů a dalších podezřelých "z bezpečnostních důvodů" .

Princ Hamzá na videu uvádí, že jej v sobotu ráno navštívil náčelník generálního štábu jordánské armády a sdělil mu, že nesmí opustit dům ani udržovat jakýkoliv kontakt s vnějším světem. Podle svých slov je odstřižen od telefonu a internetu. Důvodem domácího vězení je podle Hamzy to, že osobně kritizoval krále na jednom setkání a že se poté o tomto setkání vyjadřoval kriticky i na sociálních sítích. "Nejsem součástí nějakého spiknutí nebo hanebné organizace či skupiny se zahraniční podporou," citovala z Hamzovy nahrávky agentura DPA.

"Bedlivě sledujeme zprávy a jsme v kontaktu s jordánskými činiteli. Král Abdalláh je klíčovým partnerem USA a má naši plnou podporu," uvedl mluvčí americké ministerstva zahraničí Ned Price. "Bezpečnost Jordánska je základem bezpečnosti arabského světa," napsal na twitteru designovaný premiér Libanonu Saad Harírí a vyjádřil podporu jordánskému králi. Toho podle agentury Reuters dnes plně podpořily mimo jiné i Saúdská Arábie, Egypt, Kuvajt či Irák.

Hamzá je synem krále Husajna, který zemřel v roce 1999, a jeho poslední, čtvrté, manželky, Američanky Elizabeth, známé pod královským jménem Núr. Abdalláh se stal Husajnovým nástupcem na trůnu a krátce poté, co jejich otec zemřel, jmenoval Hamzu korunním princem. V roce 2004 ale tento titul Hamzovi odňal a v roce 2009 ho udělil svému synovi Husajnovi.

 

Právě se děje

Další zprávy