Jordánsko mstí vraždu pilota, zaútočilo na Islámský stát

ČTK ČTK
6. 2. 2015 6:40
Letecký útok proti pozicím islamistů v Sýrii je odvetou za nedávnou krutou vraždu jordánského pilota. Podle prohlášení ministra zahraničí byly nálety "pouhým začátkem".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ammán Jordánský ministr zahraničí Násir Džúdí označil nálety jordánských letadel proti Islámskému státu v Sýrii za pouhý počátek odvety za kruté zavraždění jordánského pilota, kterého islamisté zajali a později zaživa upálili.

Americké letectvo kvůli tomuto případu přesouvá své týmy specializované na záchranu sestřelených pilotů na sever Iráku, aby byly blíže bombardované oblasti.

"Právě začíná naše odveta za hrůznou a krutou vraždu našeho odvážného mladého pilota, ale není to počátek našeho boje proti terorismu a extremismu," řekl Džúdí americké televizní stanici CNN. "Zvyšujeme sázky a jdeme do toho se vším, co máme," dodal.

Jordánské letectvo ve čtvrtek oznámilo, že nasadilo desítky bojových letounů proti pozicím Islámského státu v Sýrii, kde bombardovaly výcvikové tábory a muniční sklady islamistů.

Změna pozic

Jordánsko je členem mezinárodní koalice, která se účastní útoků na IS v Sýrii. Příslušníci Islámského státu pilota Maáze Kasásbu zabili na protest proti účasti Jordánska v koalici, se kterou nesouhlasí ani někteří Jordánci.

Washington se v reakci na případ jordánského pilota rozhodl přesunout z Kuvajtu do severního Iráku týmy specializované na vyhledávání a záchranu sestřelených pilotů, aby byly blíže bombardovaným oblastem, a mohly tak v případě potřeby rychleji zasáhnout.

"Měníme pozice," řekl podle agentury AFP nejmenovaný představitel ozbrojených sil. Dodal, že záchranné týmy nemusí být nutně vybaveny konvertoplány Osprey, kombinujícími vlastnosti vrtulníku a letadla.

Podle tisku Spojené arabské emiráty v prosinci po sestřelení jordánského pilota přerušily svou účast v náletech proti Islámskému státu s tím, že své letce do boje znovu nenasadí, dokud Američané nevyšlou na sever Iráku konvertoplány Osprey.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy