Johnson: Britská vláda stojí za představou Mayové o brexitu, zajistí pro naši zemi skvělou dohodu

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2017 20:43
Britská vláda stojí za slovy premiérky Theresy Mayové o budoucích vztazích Spojeného království a Evropské unie, řekl ministr zahraničí Boris Johnoson Premiérka Mayová podle něj zajistí, aby si Británie z jednání s evropskou sedmadvacítkou odnesla "skvělou dohodu o brexitu". V projevu Johnson také nastínil svou představu "globální Británie", která si navzdory svému odchodu z EU zachová vliv ve světě.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

Manchester - Britská vláda stojí jednotně "za každou slabikou" nedávného proslovu o budoucích vztazích Spojeného království a Evropské unie, který premiérka Theresa Mayová pronesla v italské Florencii. Na výroční konferenci britské Konzervativní strany v Manchesteru to řekl ministr zahraničí Boris Johnson. Ten se v pondělí stal terčem kritiky svých stranických kolegů kvůli zveřejnění vlastních požadavků na jednání o takzvaném brexitu.

Premiérka Mayová podle Johnsona zajistí, aby si Británie z jednání s evropskou sedmadvacítkou odnesla "skvělou dohodu o brexitu". V těchto jednáních podle něj Londýn učinil pokrok. Kabinet je jednotný a stojí za "každou slabikou" florentského proslovu premiérky Mayové, zdůraznil šéf britské diplomacie.

Johnson se stal v pondělí na konferenci terčem kritiky poté, co v neděli zveřejnil čtyři vlastní požadavky, jak by měla vypadat dohoda s EU. Uvedl například, že by přechodné období mělo trvat dva roky a "ani o vteřinu víc". Mayová v nedávném projevu ve Florencii přitom řekla, že přechodné období by mělo trvat "kolem" dvou let. Johnson byl před loňským červnovým referendem jednou z hlavních tváří kampaně za odchod ostrovního království z evropského bloku.

Za "osobní" požadavky ho kritizoval mimo jiné ministr financí Philip Hammond, který je odpůrcem takzvaného tvrdého brexitu. Naznačil, že žádný člen vlády není nepostradatelný. Premiérka Mayová ale dnes v rozhovoru poskytnutém BBC uvedla, že nechce vládu, ve které by jí všichni jen přikyvovali. Vedení země podle ní spočívá v tom, aby si člověk zajistil tým "různých hlasů kolem stolu, aby mohl o věcech diskutovat".

V projevu Johnson také nastínil svou představu "globální Británie", která si navzdory svému odchodu z EU zachová vliv ve světě. S evropskou sedmadvacítkou by chtěl ministr vybudovat "hluboké a zvláštní partnerství" založené na volném obchodu. Šéf britské diplomacie ve své řeči k delegátům často kritizoval předsedu opozičních labouristů Jeremyho Corbyna. "Chceme vládu, která pracuje pro každého, Corbyn chce Británii, ve které každý pracuje pro vládu," uvedl na adresu lídra opozice.

Na pozdější tiskové konferenci Johnson označil brexit za "demokratickou revoluci" a řekl, že jednání s EU o odchodu Británie jdou dobře, provází je jen příliš pochmurná nálada. V názoru na stav jednání se tak rozchází s Evropským parlamentem, který dnes schválil rezoluci, v níž kritizuje pokrok vyjednávání jako nedostatečný. Podle Johnsona se Británii podaří do příštích voleb v roce 2022 uzavřít "spousty" dohod o volném obchodu.

Pokrok při jednání s Bruselem dnes chválil ve své řeči také ministr pro brexit David Davis. Podle něj se brzy najde i řešení sporu o práva občanů EU v Británii a Britů v unii, který je jedním ze zásadních. Británie je připravena i na variantu, že v roce 2019 opustí EU bez dohody, zopakoval nicméně Davis.

Mayová v Manchesteru svůj projev pronese ve středu, kdy sjezd konzervativců skončí. Podle britských médií si od konference slibuje posílení své pozice po "turbulentním létě". Na počátku června konzervativci po předčasných volbách, které předsedkyně vlády vyvolala ve snaze posílit svou pozici před jednáním o brexitu, ztratili většinu v parlamentu. Mayová proto čelila i výzvám k odstoupení. Jako o jejím nástupci se spekulovalo právě o Johnsonovi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy