Johnson: Britská vláda stojí za představou Mayové o brexitu, zajistí pro naši zemi skvělou dohodu

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2017 20:43
Britská vláda stojí za slovy premiérky Theresy Mayové o budoucích vztazích Spojeného království a Evropské unie, řekl ministr zahraničí Boris Johnoson Premiérka Mayová podle něj zajistí, aby si Británie z jednání s evropskou sedmadvacítkou odnesla "skvělou dohodu o brexitu". V projevu Johnson také nastínil svou představu "globální Británie", která si navzdory svému odchodu z EU zachová vliv ve světě.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

Manchester - Britská vláda stojí jednotně "za každou slabikou" nedávného proslovu o budoucích vztazích Spojeného království a Evropské unie, který premiérka Theresa Mayová pronesla v italské Florencii. Na výroční konferenci britské Konzervativní strany v Manchesteru to řekl ministr zahraničí Boris Johnson. Ten se v pondělí stal terčem kritiky svých stranických kolegů kvůli zveřejnění vlastních požadavků na jednání o takzvaném brexitu.

Premiérka Mayová podle Johnsona zajistí, aby si Británie z jednání s evropskou sedmadvacítkou odnesla "skvělou dohodu o brexitu". V těchto jednáních podle něj Londýn učinil pokrok. Kabinet je jednotný a stojí za "každou slabikou" florentského proslovu premiérky Mayové, zdůraznil šéf britské diplomacie.

Johnson se stal v pondělí na konferenci terčem kritiky poté, co v neděli zveřejnil čtyři vlastní požadavky, jak by měla vypadat dohoda s EU. Uvedl například, že by přechodné období mělo trvat dva roky a "ani o vteřinu víc". Mayová v nedávném projevu ve Florencii přitom řekla, že přechodné období by mělo trvat "kolem" dvou let. Johnson byl před loňským červnovým referendem jednou z hlavních tváří kampaně za odchod ostrovního království z evropského bloku.

Za "osobní" požadavky ho kritizoval mimo jiné ministr financí Philip Hammond, který je odpůrcem takzvaného tvrdého brexitu. Naznačil, že žádný člen vlády není nepostradatelný. Premiérka Mayová ale dnes v rozhovoru poskytnutém BBC uvedla, že nechce vládu, ve které by jí všichni jen přikyvovali. Vedení země podle ní spočívá v tom, aby si člověk zajistil tým "různých hlasů kolem stolu, aby mohl o věcech diskutovat".

V projevu Johnson také nastínil svou představu "globální Británie", která si navzdory svému odchodu z EU zachová vliv ve světě. S evropskou sedmadvacítkou by chtěl ministr vybudovat "hluboké a zvláštní partnerství" založené na volném obchodu. Šéf britské diplomacie ve své řeči k delegátům často kritizoval předsedu opozičních labouristů Jeremyho Corbyna. "Chceme vládu, která pracuje pro každého, Corbyn chce Británii, ve které každý pracuje pro vládu," uvedl na adresu lídra opozice.

Na pozdější tiskové konferenci Johnson označil brexit za "demokratickou revoluci" a řekl, že jednání s EU o odchodu Británie jdou dobře, provází je jen příliš pochmurná nálada. V názoru na stav jednání se tak rozchází s Evropským parlamentem, který dnes schválil rezoluci, v níž kritizuje pokrok vyjednávání jako nedostatečný. Podle Johnsona se Británii podaří do příštích voleb v roce 2022 uzavřít "spousty" dohod o volném obchodu.

Pokrok při jednání s Bruselem dnes chválil ve své řeči také ministr pro brexit David Davis. Podle něj se brzy najde i řešení sporu o práva občanů EU v Británii a Britů v unii, který je jedním ze zásadních. Británie je připravena i na variantu, že v roce 2019 opustí EU bez dohody, zopakoval nicméně Davis.

Mayová v Manchesteru svůj projev pronese ve středu, kdy sjezd konzervativců skončí. Podle britských médií si od konference slibuje posílení své pozice po "turbulentním létě". Na počátku června konzervativci po předčasných volbách, které předsedkyně vlády vyvolala ve snaze posílit svou pozici před jednáním o brexitu, ztratili většinu v parlamentu. Mayová proto čelila i výzvám k odstoupení. Jako o jejím nástupci se spekulovalo právě o Johnsonovi.

 

Právě se děje

Další zprávy