Johnson nemusí před soud. Vypovídat měl o údajných lžích během brexitové kampaně

ČTK ČTK
7. 6. 2019 16:38
Bývalý londýnský starosta a možný příští premiér Spojeného království Boris Johnson se vyhne soudnímu sporu ohledně tvrzení kampaně za brexit, že Británie posílá každý týden Evropské unii 350 milionů liber (asi 10,1 miliardy korun). U vrchního soudu v Londýně v pátek uspělo jeho odvolání proti verdiktu z minulého týdne, který mu nařizoval ve věci předstoupit před soud. Informují o tom britská média.
Britský konzervativní politik Boris Johnson.
Britský konzervativní politik Boris Johnson. | Foto: Reuters

Tvrzení o 350 milionech liber bylo jedním z hlavních sloganů skupiny Vote Leave, která byla před referendem z roku 2016 oficiální kampaní tábora stoupenců brexitu. Výrok "Posíláme EU 350 milionů liber týdně, dejme je radši na NHS (britské státní zdravotnictví)" figuroval zejména na červeném autobuse, v němž Johnson před plebiscitem objížděl Británii.

Soudit se kvůli němu chtěla skupina kolem 29letého podnikatele Marcuse Balla. Podle něj Johnson veřejnosti lhal a dopustil se tedy zneužití pravomocí veřejného činitele.

Westminsterský soud minulý týden rozhodl, že vyhoví stížnosti Ballovy iniciativy Brexit Justice a bývalého starostu Londýna předvolá. Soudkyně Margot Colemanová argumentovala, že řešení soudní cestou je v tomto případě na místě, samotné obvinění ale nijak nehodnotila.

Vrchní soud dnes toto rozhodnutí zvrátil a podle britských médií se tak Johnson soudnímu procesu vyhne. Zdůvodnění tohoto kroku poskytnou soudci vrchního soudu až později, napsala agentura Reuters. Johnsonův právník Adrian Darbishire řekl, že pokus o stíhání jeho klienta byl politicky motivovaný a stála za ním "roztrpčenost" iniciátorů.

Johnson odmítá, že by veřejnosti ohledně příspěvků do unijního rozpočtu lhal, a soudní stížnost bere jako snahu podkopat výsledek referenda z června 2016. Britové v něm poměrem 52 procent hlasů ku 48 podpořili odchod své země z EU.

Číslo použité na autobusu Vote Leave zpochybňují média a kritizovali jej i statistici britské vlády. Hrubý britský příspěvek do rozpočtu EU se rok od roku liší, v roce 2016 podle televize Sky News činil 13,9 miliardy liber, tedy přibližně 267 milionů liber na týden.

Podle iniciátorů stížnosti existuje řada důkazů o tom, že Johnson si byl vědom nepřesnosti sloganu své kampaně.

Kontroverzní politik a jeden z nejznámějších představitelů hnutí za odchod z EU Johnson je favoritem nadcházející volby lídra Konzervativní strany. Vítěz tohoto souboje zřejmě na konci července nahradí v čele britské vlády končící premiérku Theresu Mayovou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy