Johnson nemusí před soud. Vypovídat měl o údajných lžích během brexitové kampaně

ČTK ČTK
7. 6. 2019 16:38
Bývalý londýnský starosta a možný příští premiér Spojeného království Boris Johnson se vyhne soudnímu sporu ohledně tvrzení kampaně za brexit, že Británie posílá každý týden Evropské unii 350 milionů liber (asi 10,1 miliardy korun). U vrchního soudu v Londýně v pátek uspělo jeho odvolání proti verdiktu z minulého týdne, který mu nařizoval ve věci předstoupit před soud. Informují o tom britská média.
Britský konzervativní politik Boris Johnson.
Britský konzervativní politik Boris Johnson. | Foto: Reuters

Tvrzení o 350 milionech liber bylo jedním z hlavních sloganů skupiny Vote Leave, která byla před referendem z roku 2016 oficiální kampaní tábora stoupenců brexitu. Výrok "Posíláme EU 350 milionů liber týdně, dejme je radši na NHS (britské státní zdravotnictví)" figuroval zejména na červeném autobuse, v němž Johnson před plebiscitem objížděl Británii.

Soudit se kvůli němu chtěla skupina kolem 29letého podnikatele Marcuse Balla. Podle něj Johnson veřejnosti lhal a dopustil se tedy zneužití pravomocí veřejného činitele.

Westminsterský soud minulý týden rozhodl, že vyhoví stížnosti Ballovy iniciativy Brexit Justice a bývalého starostu Londýna předvolá. Soudkyně Margot Colemanová argumentovala, že řešení soudní cestou je v tomto případě na místě, samotné obvinění ale nijak nehodnotila.

Vrchní soud dnes toto rozhodnutí zvrátil a podle britských médií se tak Johnson soudnímu procesu vyhne. Zdůvodnění tohoto kroku poskytnou soudci vrchního soudu až později, napsala agentura Reuters. Johnsonův právník Adrian Darbishire řekl, že pokus o stíhání jeho klienta byl politicky motivovaný a stála za ním "roztrpčenost" iniciátorů.

Johnson odmítá, že by veřejnosti ohledně příspěvků do unijního rozpočtu lhal, a soudní stížnost bere jako snahu podkopat výsledek referenda z června 2016. Britové v něm poměrem 52 procent hlasů ku 48 podpořili odchod své země z EU.

Číslo použité na autobusu Vote Leave zpochybňují média a kritizovali jej i statistici britské vlády. Hrubý britský příspěvek do rozpočtu EU se rok od roku liší, v roce 2016 podle televize Sky News činil 13,9 miliardy liber, tedy přibližně 267 milionů liber na týden.

Podle iniciátorů stížnosti existuje řada důkazů o tom, že Johnson si byl vědom nepřesnosti sloganu své kampaně.

Kontroverzní politik a jeden z nejznámějších představitelů hnutí za odchod z EU Johnson je favoritem nadcházející volby lídra Konzervativní strany. Vítěz tohoto souboje zřejmě na konci července nahradí v čele britské vlády končící premiérku Theresu Mayovou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy