Johnson i Hunt odsoudili v poslední debatě výroky Trumpa, rasistou ho ale nenazvali

ČTK ČTK
15. 7. 2019 22:23
Oba kandidáti na funkci britského premiéra se dnes v debatě shodli, že urážlivé poznámky amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu demokratických kongresmanek s přistěhovaleckými kořeny nebo tmavou pletí jsou nepřijatelné. Boris Johnson a Jeremy Hunt to uvedli v televizní a rozhlasové debatě, poslední před finále volby nového šéfa Konzervativní strany a tím i nástupce premiérky Theresy Mayové.
Foto: Reuters

Exministr zahraničí Johnson, který je favoritem stranického hlasování, řekl, že vztahy Spojeného království s USA jsou důležité, ovšem americký prezident "jednoduše nemůže" takto mluvit. Na otázku, zda považuje Trumpovy komentáře za rasistické, ale opakovaně odmítl odpovědět.

Foto: Aktuálně.cz

Současný šéf britské diplomacie Hunt uvedl, že souhlasí s Mayové kritikou na adresu Trumpa kvůli jeho komentářům a že by jej velmi rozzlobilo, kdyby o jeho dětech někdo něco takového prohlásil. Stejně jako Johnson ale Trumpa za rasistu neoznačil.

Trump v neděli na twitteru napsal, že zmíněné poslankyně by neměly Američany poučovat o tom, jak vést zemi, když samy pocházejí z "rozvrácených a zločinem zamořených zemí", do kterých by se raději měly vrátit. Dnes výzvu k vystěhování zopakoval.

Volba nového lídra konzervativců končí 22. července a vítěz korespondenčního hlasování členů strany by měl být oznámen den poté.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy