"Johnson dosáhl nového dna." Britská média sepsula premiéra za projev v parlamentu

ČTK ČTK
26. 9. 2019 11:56
Britský premiér Boris Johnson čelí vlně kritiky za útočná a pobuřující vyjádření, která ve středu pronesl v parlamentu, napsala britská média. Hněv zákonodárců rovněž vyvolala jeho slova na adresu labouristické poslankyně a zastánkyně setrvání země v Evropské unii Jo Coxové, která byla zavražděna týden před referendem o britském odchodu z EU v roce 2016.
Britský premiér Boris Johnson v parlamentu.
Britský premiér Boris Johnson v parlamentu. | Foto: Reuters

Johnson totiž prohlásil, že nejlepším způsobem, jak uctít její památku, je "dotáhnout brexit do konce", připomněla stanice BBC s tím, že opoziční poslanci tato slova označili za "ostudná a odporná".

Johnsonova útočného vystoupení v parlamentu si ve velkém všímají na svých titulních stranách téměř všechny britské deníky. Bulvární Daily Mirror, který nikdy nebyl příznivcem současného předsedy vlády, ve svém titulku napsal, že "Johnson dosáhl nového dna", a označil ho za "muže, který nezná stud".

Také list The Times podrobně popsal středeční dění v parlamentu, které označil za "drsné a nezvyklé" a zaměřil se rovněž na výzvy premiérovi, aby "zklidnil svůj jazyk".

Provládní deník The Daily Telegraph měl naopak už druhý den po sobě v titulku pouze přímý citát premiéra. "Parlament musí uhnout z cesty, nebo čelit dni zúčtování," využil list Johnsonova prohlášení, že poslanci by měli umožnit dokončení brexitu, nebo naopak vládě konzervativců vyslovit nedůvěru, aby se mohly konat nové volby. Daily Mail pak ve svém hlavním článku přišel s průzkumem, podle kterého chce nové hlasování 64 procent lidí hlasujících v předchozích volbách pro labouristy.

Ve středeční vzrušené debatě v parlamentu, často přerušované výkřiky, se Johnson několikrát střetl s opozičními poslanci ohledně výrazu "kapitulace". Tím totiž opakovaně označuje zákon schválený na začátku září, který má zabránit brexitu bez dohody.

"Neměli bychom se uchylovat k používání útočného, nebezpečného a pobuřujícího jazyka k označení zákona, který se nám nelíbí," reagovala labouristická poslankyně Paula Sherriffová. Ukázala na pamětní desku zavražděné Jo Coxové a řekla, že i mnoho z nynějších poslanců čelí každý den výhrůžkám smrtí. "A v nich jsou citována jeho (Johnsonova) slova jako 'zákon o kapitulaci', 'zrada', 'zrádce' a z toho je mi zle. Musíme mírnit jazyk a jako první by měl jít příkladem premiér," dodala Sherriffová.

"Musím říct, že jsem v životě neslyšel takový nesmysl," reagoval na její slova Boris Johnson.

Kapitulace před Bruselem?

I labouristická poslankyně Tracy Brabinová, která byla zvolena ve stejném obvodu právě po smrti Coxové, vyzvala premiéra, aby svůj jazyk umírnil, abychom "se mohli cítit při práci bezpečně". Předseda vlády na to ale odvětil, že nejlepším způsobem, jak uctít památku Jo Coxové a zemi tak stmelit, je "dotáhnout brexit do konce".

Na Johnsonova slova reagoval na Twitteru i manžel zavražděné poslankyně Brendan Cox. "Je mi špatně z toho, že jméno Jo je využíváno tímto způsobem," napsal.

Za odporná označila premiérova slova i vůdkyně liberálních demokratů Jo Swinsonová. Vypadala dokonce, že zadržuje slzy, když popisovala, jak byla na policii nahlásit výhrůžky, kterým čelí její dítě, uvedla televizní stanice ITV. Někteří z poslanců byli debatou natolik znechuceni, že raději odešli.

Podle Johnsona se poslanci snaží "sabotovat" brexit a "kapitulovat" před Bruselem. Jak poznamenal list Financial Times, svou porážku u soudu premiér ihned využil k politickému útoku. Jak prohlásil, poslanci "se obracejí na soudy" místo toho, aby měli odvahu změřit síly ve volbách.

Opoziční zákonodárce vyzval, aby ve čtvrtek přišli s hlasováním o nedůvěře vládě a "čelili dni, kdy s nimi voliči zúčtují".

Dolní komora britského parlamentu ve středu obnovila zasedání poté, co nejvyšší soud jako nezákonné anuloval rozhodnutí vlády přerušit na pět týdnů její jednání. "Viděla jsem víc hodin (schůzí) Dolní sněmovny, než kolik jsem schopná si zapamatovat, a tohle byla jedna z nejbrutálnějších a nejšílenějších, co jsem kdy viděla," komentovala dění hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. "Ani špetka lítosti od premiéra, který podle včerejšího verdiktu porušil zákon," dodala.

Video: Přibáň: Johnson nezvládá ani sám sebe, referendum o brexitu by dnes dopadlo stejně

V Británii se zvraty dějí v hodinách, parlament může Johnsona zbrzdit, ale nemůže ho zastavit, karambol je brexit bez dohody, říká Jiří Přibáň | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy