Johnson a jeho konzervativci by ve volbách jasně porazili opoziční labouristy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 9. 2019 16:59
Konzervativci britského premiéra Borise Johnsona by nyní ve volbách porazili opoziční labouristy o 12 procentních bodů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Opinium, který zveřejnil nedělník The Observer. Třetí liberální demokraté těží z podpory zastánců setrvání v Evropské unii.
Britský premiér Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson | Foto: Reuters

Labouristé sice po svém sjezdu v Brightonu z minulého týdne, kdy odmítli jednoznačně zaujmout protibrexitový postoj, posílili oproti minulému týdnu o tři procentní body na 24 procent, ale Konzervativní stranu by nyní volilo 36 procent Britů. Pohoršila si tak pouze o procento, přestože Johnson má za sebou neúspěšný týden, v němž mimo jiné nejvyšší soud označil za nezákonnou vynucenou pětitýdenní přestávku v zasedání britského parlamentu.

Pro Corbyna je špatnou zprávu i to, že  si polepšili o tři procentní body liberální demokraté, kteří mají rovných 20 procent. Mezi voliči, kteří jsou pro setrvání Británie v EU, je tato opoziční strana poprvé jedničkou. Labouristé však oproti předchozímu týdnu získali o pět procentních bodů silnější podporu mezi Brity, kteří jsou pro odchod své země z EU.

S Johnsonovým postupem v otázce brexitu přitom nesouhlasí 43 procent Britů, zatímco 37 procent ho schvaluje. Corbyn je na tom však ještě hůře. Jeho počínání ohledně brexitu odmítá 60 procent dotázaných a jen 17 procent s ním souhlasí.

Téměř 50 procent Britů se domnívá, že Johnson by měl uposlechnout schválený zákon, který mu ukládá znovu posunout termín brexitu, pokud do 19. října nebude dosaženo rozlukové dohody mezi Londýnem a Bruselem.

Johnson trvá na tom, že Británii vyvede z EU k 31. říjnu, a to případně i bez dohody. Tomu se snaží zamezit opozice, která Johnsona vyzývá k odstoupení a hrozí hlasováním o nedůvěře. Johnson dnes před zahájením výroční konference své strany prohlásil, že odstoupit nehodlá.

Opozice chce zamezit odchodu Británie z EU bez dohody a případně dosáhnout dalšího odkladu brexitu. To by mohla zajistit přechodná vláda. Teprve po odstranění rizika odchodu Británie z EU bez dohody by se pak podle tohoto scénáře mohly uskutečnit i předčasné volby, po nichž Johnson volá už nyní.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy