Bidenovo horké léto: Válčí o svou ambiciózní agendu, našel si ale nečekaného spojence

Daniel Anýž Daniel Anýž
21. 7. 2021 6:11
Mnozí obyčejní Američané ztrácejí v čase prázdnin o politiku zájem. Prezident Joe Biden má ale před sebou mimořádně pracovně horké léto. Hned na několika frontách musí bojovat o svoji politickou agendu. Hlavně s opozičními republikány, ale také uvnitř své vlastní Demokratické strany.
Americký prezident Joe Biden v Bílém domě.
Americký prezident Joe Biden v Bílém domě. | Foto: Reuters

Na výsledku Bidenových letních vyjednávání přitom může záležet osud jeho nejdůležitějších návrhů zákonů a vyznění celého prezidentského období. Na podzim už potřebuje mít vše připravené, aby Kongres mohl zákony případně schválit.

Čas běží a po přehoupnutí do roku 2022 bude vše už ve stínu kampaně před listopadovými volbami do Kongresu. Joe Biden a demokraté míří na několik klíčových norem. Jednou z nich je návrh volebního zákona, kterým by chtěli trvale prosadit některá pravidla z loňských prezidentských voleb. Například všeobecnou, automatickou možnost poštovního hlasování.

Demokratický návrh, takzvaný For the People Act, jde ale proti iniciativám republikánů. Ti se právě v reakci na loňské volby naopak snaží zpřísnit volební zákony.

V Georgii, Texasu a řadě dalších států, kde jim patří politické vedení, už v tom byli nebo brzo budou úspěšní. Zatímco Biden a demokraté mají s prosazením svého volebního zákona velké potíže.

"Toto je zkouška naší doby. Čelíme nejvážnější zkoušce naší demokracie od občanské války. Je to útok na naši demokracii, útok na svobodu, útok na to, kdo jsme," odsoudil Biden minulý týden v nebývale emotivním projevu ve Filadelfii republikánské volební zákony. Zároveň apeloval na demokraty, ať svoji normu prosadí v Kongresu.

Biden proti vlastním demokratům

Jenže jsou to právě demokraté, kdo mu stojí v cestě. Senátor ze Západní Virginie Joe Manchin už oznámil, že pro podobu demokratického návrhu, v jaké přišel ze Sněmovny reprezentantů, dolní komory Kongresu, ruku nezvedne. S podporou váhá i demokratická senátorka z Arizony Kyrsten Sinemaová.

Jenže už Manchinovo veto stačí, aby demokratickou legislativu potopil. V Senátu, horní komoře, mají totiž demokraté a republikáni shodně po 50 zákonodárcích. Rozhodující je pak hlas viceprezidentky Kamaly Harrisové, která má z ústavy i roli předsedkyně Senátu. Demokraté proto nesmějí ztratit ani jeden hlas.

Manchin je ale neústupný. "Věřím, že zákon odhlasovaný jen jednou stranou by zničil už tak oslabující pouta naší demokracie, a proto budu hlasovat proti návrhu For the People Act," napsal před několika týdny v deníku Charleston Gazette Mail, který vychází v Charlestonu, hlavním městě Západní Virginie.

Tento stát do 90. let volil v prezidentských volbách demokraty, s odlivem jejich voličů k republikánům se ale karta obrátila. Loni tam s náskokem bezmála čtyřiceti procent zvítězil Donald Trump. A Manchin v Senátu nezvedne ruku pro nic, co by jeho voliči v Západní Virginii považovali za levicovou agendu.

Drsné republikánské škrty

Nadějněji vypadají Bidenovy vyhlídky na prosazení investic do americké infrastruktury. V tomto případě se v Senátu patrně našel nadstranický kompromis, kdy republikáni předběžně avizují ochotu návrh podpořit. Do konečného schválení ale prezident nemá nic jisté, a navíc ani zdaleka nedostal, co požadoval.

Původní obnos investic ve výši 2,3 bilionu dolarů (v přepočtu 50 bilionů korun) se smrskl na jeden bilion, přičemž skutečně nových investic je jen 600 miliard dolarů, ostatní peníze budou přesunuty z jiných, už dříve schválených programů - například z březnového balíku anticovidové pomoci Američanům a tamnímu byznysu.

A hlavně: z Bidenova původního návrhu vypadla celá "zelená agenda", v rámci níž by chtěl do roku 2035 převést veškerou výrobu elektřiny v USA na čisté zdroje. Rovněž výdaje na rozšíření federálních sociálních a zdravotních programů republikáni z kompromisního návrhu vyškrtli.

Biden a demokraté se tak teď pokoušejí prosadit své ambiciózní plány, jak avizují, "po druhé koleji". Minulý týden představili v Senátu samostatný návrh mohutných státních investic do podpůrných zdravotních a sociálních programů. V horizontu příštích deseti let chtějí ze státní kasy investovat 3,5 bilionu dolarů (přes 76 bilionů korun).

Tyto finance by měly jít například na zvýšení přídavků na děti, na placenou rodičovskou dovolenou, do státem dotovaných mateřských škol, na odpuštění stipendia na komunitních vysokých školách a také na výrazné rozšíření federálního zdravotního pojištění pro seniory.

Vedle toho návrh zákona obsahuje finance na možnou realizaci výše zmíněné "zelené agendy". Jenže Biden může opět narazit na středové demokraty. Senátoři Joe Manchin a Kyrsten Sinemaová už oznámili, že si návrh musejí nejdříve detailně prostudovat, než se rozhodnou o možné podpoře.

Prezidentův spojenec? Socialista Sanders

Biden tak má před sebou týdny, kdy bude muset trpělivě vyjednávat se zástupci své vlastní strany. Jednou z klíčových osobností bude jeho loňský soupeř ze souboje o demokratickou kandidaturu na prezidenta, levicový senátor z Vermontu Bernie Sanders.

Sanders sice z tohoto souboje odešel těsně jako poražený, ale už loni se ukázalo, že má za sebou podporu velké části demokratické voličské základny. Sandersův tým se následně společně s Bidenovými lidmi podílel na tvorbě Bidenova předvolebního programu. A v novém Senátu se stal Sanders letos předsedou vlivného rozpočtového výboru.

Podle amerických médií jde o překvapivé, před pár lety ještě nepravděpodobné vyvrcholení politické kariéry dnes devětasedmdesátiletého senátora, který sám sebe označuje za "demokratického socialistu". Právě pro svoji levicovou agendu, kterou většina Demokratické strany považovala za příliš radikální, byl Sanders brán za politického podivína, který nemá šanci se v americké politice obecněji prosadit.

Nyní je podle zpravodajského webu Politico "jedním z nejmocnějších lidí v současném, demokraty ovládaném Washingtonu". Podle Davida Axelroda, bývalého hlavního poradce prezidenta Baracka Obamy, byl Sanders v Demokratické straně dlouho brán jako "svého druhu nepohodlný hmyz". Teď se podle Axelroda "přesunul do role, kdy rozhoduje a uzavírá zásadní politické dohody".

Příkladem je zmíněný demokratický balík státních investic ve výši 3,5 bilionu dolarů. Sanders původně požadoval výdaje ve výši šesti bilionů, podle médií šlo ale spíš o vyjednávací taktiku, aby mohl následně slevit. Sanders si nicméně prosadil své nejdůležitější požadavky, v prvé řadě rozsáhlejší zdravotní pojištění pro seniory. Podle webu Politico si to obhájil při "vášnivém osobním rozhovoru" s prezidentem Bidenem v Oválné pracovně Bílého domu.

V nadcházejících jednáních o konečné podobě návrhu investic bude tak pro Bidena právě Sanders klíčovou osobou. Levicoví demokraté mají v Sanderse důvěru, že z jejich agendy prosadí to, co je možné. A Bidenovi může přímo v Senátu pomoci s tlakem na středové demokraty.

"Mluvíme zde o nejdůležitější legislativě, která kdy navázala na zákony z 30. let minulého století," vztáhl Bernie Sanders aktuální demokratický plán k programu Nový úděl prezidenta Franklina D. Roosevelta, kterým byl kromě jiného v USA založen státní důchodový systém. Pokud by se Bidenovi a demokratům podařilo prosadit svůj program, šlo by podle amerických médií také o zápis do historie.

"Biden a Sanders, kteří ve straně stáli na různých pozicích, se spojili, aby ke konci svých kariér učinili něco potenciálně historického," okomentoval to David Axelrod.

Video: Rusko je jako zlobivé dítě, Biden jde na něj zhurta, říká Kolář

Nedomnívám se, že mezi Ruskem a USA dojde díky setkání Putina s Bidenem k zásadnímu zlomu, říká bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy