Jmenuji se Mels. Jako Marx, Engels, Lenin a Stalin

ČTK ČTK
3. 4. 2011 20:45
Kazašské volby byly bizarní. "Opozičník" volil vládce a chce natřít hory na bílo
Kazachy nepodceňujte. Například nedávno nás vyřadili z Davis Cupu.
Kazachy nepodceňujte. Například nedávno nás vyřadili z Davis Cupu. | Foto: Reuters

Astana - Mels Jeleusizov, jeden ze tří kazašských politiků, kteří v nedělních prezidentských volbách kandidovali proti dlouholetému vůdci Nursultanu Nazarbajevovi, jako jediný po odevzdání volebního lístku veřejně oznámil svou volbu. K překvapení kazašských novinářů prohlásil, že odevzdal hlas svému sokovi.

Ten také volby jasně vyhrál.

"Hlasovat pro Nursultana Nazarbajeva jsem se rozhodl až dnes. Myslím, že je třeba odevzdat hlas vítězi," řekl sedmdesátiletý předseda hnutí Tabigat, kazašských Zelených. Už během předvolební kampaně dával najevo, že svou kandidaturou chce v Kazachstánu spíš propagovat "zelené" ideje, než vážně se postavit populárnímu prezidentovi.

Jeleusizov je v Kazachstánu poměrně známou osobností. Nedávno na sebe upozornil plánem vysadit v rodné zemi v jeden den takové množství mladých stromků, které mu zajistí zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Navrhl prý rovněž natřít kazašské hory na bílo, aby odrážely více slunečního světla a zmírnily skleníkový efekt sužující zemskou atmosféru.

Borat, kazašský mediální expert.
Borat, kazašský mediální expert. | Foto: Reuters

Pozornost vzbuzuje i ekologovo neobvykle znějící křestní jméno Mels, které je složeno z iniciál Marxe, Engelse, Lenina a Stalina.

Nazarbajev podle odhadů kazašského Sdružení sociologů a politologů zvítězil s asi 95 procenty hlasů.

Všeobecně očekávané vysoké Nazarbajevovo vítězství podpořila i vysoká volební účast, která dosáhla 89,9 procenta. To je podle statistiků i v přísně centralizovaném a autoritářsky spravovaném Kazachstánu až nečekaný rekord.

 

Právě se děje

Další zprávy