Je to vůbec Santos? Kongresman kupí další lži, v USA si nejsou jistí ani jeho jménem

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
24. 1. 2023 16:55
Jeho jméno zná ve Spojených státech už každý. Republikánský kongresman George Santos se stal jedním z hlavních témat amerických komiků i televizních komentátorů. Téměř každý den americká média odhalí novou lež, kterou o sobě do světa novopečený člen Sněmovny reprezentantů vypustil. A některé jsou až neuvěřitelné. Vedení strany za ním přesto dál stojí.
Republikánský kongresman George Santos.
Republikánský kongresman George Santos. | Foto: Reuters

Už během prvního týdne, kdy Santos usedl do Sněmovny reprezentantů za okrsek v New Jersey, se ukázalo, že lhal o svém vzdělání i předchozích zaměstnáních. Čtyřiatřicetiletý politik se vykreslil jako úspěšný movitý byznysmen z Wall Street, který chodil na prestižní školy. Nic z toho nebyla pravda.

"George Santos si jako první politik uvědomil, že vzhledem k tomu, že všichni žijeme v našich mediálních bublinách, může předstírat, že je vším pro voliče obou stran, a nikdo si toho nevšimne," glosoval americký komik Bill Maher.

Tak lze podle něj vysvětlit, proč velký příznivec Donalda Trumpa, který se podle svých slov účastnil útoku na Kapitol 6. ledna 2020, zpochybňoval platnost prezidentských voleb a obklopil se krajně pravicovými poradci, vyhrál v tradičně demokratickém volebním okrsku.

Santos například nepravdivě tvrdil, že jeho prarodiče z matčiny strany uprchli z Ukrajiny před holokaustem. Ve skutečnosti se narodili v Brazílii a až později přiznal, že naopak vyrůstal v katolické rodině. Když byl obviněn, že o svém židovském původu nemluvil pravdu, řekl konzervativní stanici Fox News, že vlastně nelhal, protože se pouze označil za "Jew-ish", tedy volně přeloženo "něco jako Žid".

Na svůj Twitter také napsal, že jeho matka zahynula při útoku na Světové obchodní centrum 9. září 2001, ačkoliv list New York Times odhalil, že podle imigračních dokumentů v té době ani nežila ve Spojených státech.

Za práva LGBTQ+ lidí

Loni v říjnu zase Santos v rozhovoru pro noviny USA Today komentoval svou orientaci. "Jsem otevřeně gay a nikdy jsem se svou sexualitou neměl v posledních deseti letech žádné potíže. Mohu vás ujistit, že budu advokátem LGBTQ+ lidí," tvrdil. Následně ale vyšlo najevo, že měl manželku, se kterou se rozvedl v roce 2019, jen týdny před zahájením své první, tehdy neúspěšné volební kampaně.

Ačkoliv se i nyní k LGBTQ+ komunitě hlásí, aktivně podporuje legislativu směřující proti ní jako například floridský zákon "Neříkej gay", který ve státě zakazuje na středních školách sexuální menšiny zmiňovat.

Velkou pozornost také vyvolaly fotografie, na kterých je Santos vidět v rudých dámských šatech, s make-upem a dlouhými vlasy. Snímky americkým médiím poskytli jeho dávní přátelé z Brazílie, kteří vzpomínají, že politik před patnácti lety vystupoval jako drag queen. Politik podobná tvrzení zprvu kategoricky odmítal, minulý týden ale na dotaz novinářů řekl: "Byl jsem mladý a chtěl jsem si užít na festivalu."

Sbírka na nemocného psa

Minulý týden byl republikánský kongresman také obviněn, že vybral tři tisíce dolarů (téměř 66 tisíc korun) z online sbírky určené na záchranu nemocného asistenčního psa, jehož majitelem je Richard Osthoff, invalidní vojenský veterán bez domova.

Ačkoliv Santos označil "zprávy o tom, že by nechal zemřít psa… za šokující a šílené", explicitně je nepopřel. Osthoff tvrdí, že peníze nedostal, a jeho pes proto bez potřebné péče zemřel, upozorňuje rozhlasová stanice NPR.

"Neokradl jen asistenčního psa. Neokradl jen umírajícího asistenčního psa. Okradl umírajícího asistenčního psa postiženého veterána bez domova. Proboha!" rozčilovala se Leslie Jonesová, hostující moderátorka pořadu The Daily Show.

"Co musí ten člověk udělat, aby ho vyhodili z Kongresu?" ptala se Jonesová. "Je to zas*anej lhář." Proti nově zvolenému členovi Sněmovny reprezentantů, který oklamal nejen voliče, se bouří i desítky jeho kolegů, vedení Republikánské strany ale za Santosem stojí a v úterý byl jmenován do dvou výborů.

Šéf republikánů ve sněmovně pro stanici CNN přiznal, že měl vždy několik otázek k Santosově minulosti, chce je ale řešit interně. Dodal také, že už s ním například probral incident, při němž byl Santosův asistent přistižen, jak se vydává za šéfa McCarthyho štábu a žádá o dary na kampaň.

Republikáni mají nyní ve sněmovně jen velmi těsnou většinu deseti křesel, a pokud by Santos rezignoval a v New Jersey se konaly doplňovací volby, je možné, že by křeslo vyhrál demokratický kandidát. A to vedení strany nechce připustit.

"Santos je perfektním příkladem úpadku republikánů," myslí si politický konzultant Stuart Stevens, autor knihy, která popisuje, jak stranu ovládl exprezident Donald Trump. "Nikdo ani neví, kdo to je. Doslova neznáme jeho pravé jméno," narážel na fakt, že ještě před čtyřmi lety se Santos veřejně představoval jako Anthony Devolder, což je kombinace jeho druhého jména a matčina dívčího jména.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy