Je to vůbec Santos? Kongresman kupí další lži, v USA si nejsou jistí ani jeho jménem

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
24. 1. 2023 16:55
Jeho jméno zná ve Spojených státech už každý. Republikánský kongresman George Santos se stal jedním z hlavních témat amerických komiků i televizních komentátorů. Téměř každý den americká média odhalí novou lež, kterou o sobě do světa novopečený člen Sněmovny reprezentantů vypustil. A některé jsou až neuvěřitelné. Vedení strany za ním přesto dál stojí.
Republikánský kongresman George Santos.
Republikánský kongresman George Santos. | Foto: Reuters

Už během prvního týdne, kdy Santos usedl do Sněmovny reprezentantů za okrsek v New Jersey, se ukázalo, že lhal o svém vzdělání i předchozích zaměstnáních. Čtyřiatřicetiletý politik se vykreslil jako úspěšný movitý byznysmen z Wall Street, který chodil na prestižní školy. Nic z toho nebyla pravda.

"George Santos si jako první politik uvědomil, že vzhledem k tomu, že všichni žijeme v našich mediálních bublinách, může předstírat, že je vším pro voliče obou stran, a nikdo si toho nevšimne," glosoval americký komik Bill Maher.

Tak lze podle něj vysvětlit, proč velký příznivec Donalda Trumpa, který se podle svých slov účastnil útoku na Kapitol 6. ledna 2020, zpochybňoval platnost prezidentských voleb a obklopil se krajně pravicovými poradci, vyhrál v tradičně demokratickém volebním okrsku.

Santos například nepravdivě tvrdil, že jeho prarodiče z matčiny strany uprchli z Ukrajiny před holokaustem. Ve skutečnosti se narodili v Brazílii a až později přiznal, že naopak vyrůstal v katolické rodině. Když byl obviněn, že o svém židovském původu nemluvil pravdu, řekl konzervativní stanici Fox News, že vlastně nelhal, protože se pouze označil za "Jew-ish", tedy volně přeloženo "něco jako Žid".

Na svůj Twitter také napsal, že jeho matka zahynula při útoku na Světové obchodní centrum 9. září 2001, ačkoliv list New York Times odhalil, že podle imigračních dokumentů v té době ani nežila ve Spojených státech.

Za práva LGBTQ+ lidí

Loni v říjnu zase Santos v rozhovoru pro noviny USA Today komentoval svou orientaci. "Jsem otevřeně gay a nikdy jsem se svou sexualitou neměl v posledních deseti letech žádné potíže. Mohu vás ujistit, že budu advokátem LGBTQ+ lidí," tvrdil. Následně ale vyšlo najevo, že měl manželku, se kterou se rozvedl v roce 2019, jen týdny před zahájením své první, tehdy neúspěšné volební kampaně.

Ačkoliv se i nyní k LGBTQ+ komunitě hlásí, aktivně podporuje legislativu směřující proti ní jako například floridský zákon "Neříkej gay", který ve státě zakazuje na středních školách sexuální menšiny zmiňovat.

Velkou pozornost také vyvolaly fotografie, na kterých je Santos vidět v rudých dámských šatech, s make-upem a dlouhými vlasy. Snímky americkým médiím poskytli jeho dávní přátelé z Brazílie, kteří vzpomínají, že politik před patnácti lety vystupoval jako drag queen. Politik podobná tvrzení zprvu kategoricky odmítal, minulý týden ale na dotaz novinářů řekl: "Byl jsem mladý a chtěl jsem si užít na festivalu."

Sbírka na nemocného psa

Minulý týden byl republikánský kongresman také obviněn, že vybral tři tisíce dolarů (téměř 66 tisíc korun) z online sbírky určené na záchranu nemocného asistenčního psa, jehož majitelem je Richard Osthoff, invalidní vojenský veterán bez domova.

Ačkoliv Santos označil "zprávy o tom, že by nechal zemřít psa… za šokující a šílené", explicitně je nepopřel. Osthoff tvrdí, že peníze nedostal, a jeho pes proto bez potřebné péče zemřel, upozorňuje rozhlasová stanice NPR.

"Neokradl jen asistenčního psa. Neokradl jen umírajícího asistenčního psa. Okradl umírajícího asistenčního psa postiženého veterána bez domova. Proboha!" rozčilovala se Leslie Jonesová, hostující moderátorka pořadu The Daily Show.

"Co musí ten člověk udělat, aby ho vyhodili z Kongresu?" ptala se Jonesová. "Je to zas*anej lhář." Proti nově zvolenému členovi Sněmovny reprezentantů, který oklamal nejen voliče, se bouří i desítky jeho kolegů, vedení Republikánské strany ale za Santosem stojí a v úterý byl jmenován do dvou výborů.

Šéf republikánů ve sněmovně pro stanici CNN přiznal, že měl vždy několik otázek k Santosově minulosti, chce je ale řešit interně. Dodal také, že už s ním například probral incident, při němž byl Santosův asistent přistižen, jak se vydává za šéfa McCarthyho štábu a žádá o dary na kampaň.

Republikáni mají nyní ve sněmovně jen velmi těsnou většinu deseti křesel, a pokud by Santos rezignoval a v New Jersey se konaly doplňovací volby, je možné, že by křeslo vyhrál demokratický kandidát. A to vedení strany nechce připustit.

"Santos je perfektním příkladem úpadku republikánů," myslí si politický konzultant Stuart Stevens, autor knihy, která popisuje, jak stranu ovládl exprezident Donald Trump. "Nikdo ani neví, kdo to je. Doslova neznáme jeho pravé jméno," narážel na fakt, že ještě před čtyřmi lety se Santos veřejně představoval jako Anthony Devolder, což je kombinace jeho druhého jména a matčina dívčího jména.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Správkyně české Sberbank zahájila výběrové řízení na odkup firemních dluhopisů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová zahájila výběrové řízení na odkup korporátních dluhopisů z portfolia banky, která je v likvidaci. Předmětem nabídky je prodej tří korporátních dluhopisů v nominální hodnotě 730 milionů korun. Vypořádání prodeje očekává nejpozději do poloviny dubna 2023. Lužová o tom dnes informovala ČTK.

"Prodej korporátních dluhopisů v portfoliu Sberbank CZ je dalším krokem k získání finančních prostředků na vypořádání věřitelů banky ještě v letošním roce," uvedla Lužová.

K prodeji korporátních dluhopisů v portfoliu banky přistoupila správkyně v rámci procesu zpeněžení majetkové podstaty Sberbank CZ. Předmětem prodeje jsou dluhopisy Colt CZ Group SE v nominální hodnotě 380 milionů Kč, Czechoslovak Group v nominální hodnotě 100 milionů Kč a EPH Financing CZ v nominální hodnotě 250 000 Kč.

Potenciální zájemci o koupi dluhopisů nebo jen některého z nich musí vyjádřit svůj předběžný zájem o účast ve výběrovém řízení nejpozději do 10. března 2023 do 17:00. Na základě předběžného zájmu budou následně vyzváni k podání závazných nabídek na odkup jimi poptávaných dluhopisů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy