Drama v Jižní Koreji pokračuje. Odvolanou prezidentku země čeká soud, stejně jako majitele Samsungu

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 10. 3. 2017 15:46
Jihokorejský ústavní soud zbavil v pátek funkce prezidentku Pak Kun-hje. Tu už v prosinci dočasně odvolal parlament v této východoasijské zemi kvůli korupčnímu skandálu. Důvodem odvolání je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která podle výsledků vyšetřování neoprávněně zasahovala do státních záležitostí. Kdy se Jižní Korea dočká nových voleb a jaká budoucnost čeká sesazenou prezidentku? Projděte si nejdůležitější otázky a odpovědi.
Pak Kun-hje.
Pak Kun-hje. | Foto: Reuters

Co nyní čeká odvolanou jihokorejskou prezidentku?

Pak Kun-hje už není prezidentkou Jižní Koreje.

Rozhodl o tom ústavní soud, když potvrdil její odvolání. Tím přišla i o prezidentskou imunitu, obvinění z korupce ji tak mohou přivést až do vězení.

Zatím ale není jasné, jestli ji bude policie v korupční aféře stíhat.

Pak Kun-hje vládla v zemi od 25. února 2013. Její pětileté funkční období mělo původně trvat do února 2018.

Kvůli čemu musela Pak Kun-hje opustit úřad prezidenta?

Hlavním důvodem, který vedl k odvolání Pak Kun-hje, byl její blízký kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil.

Přítelkyně hlavy státu mohla údajně zasahovat do státních záležitostí, přestože neměla žádnou oficiální funkci. Ovlivňovat měla například postoj země k jadernému programu Severní Koreje

Obě ženy měly také lákat vysoké peněžní částky od velkých jihokorejských firem včetně obřího technologického gigantu Samsung. Peníze pak putovaly nadacím, které spravovala sama Čche Son-sil. Od Samsungu měly nadace vyinkasovat téměř 70 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun). 

Pak Kun-hje u soudu uznala, že se podle svých slov chovala "naivně". Odmítla ale, že by nutila jihokorejské společnosti, aby darovaly peníze nadacím. 

Zvláštní jihokorejská prokuratura taky prezidentku obvinila, že se podílela na sestavení černé listiny až 10 tisíc umělců, kteří ji kritizovali. Listina měla pomoci úřadům při rozhodování, komu neudělit státní dotace na uměleckou činnost.

Kdy se Jižní Korea dočká nového prezidenta?

Prezidentskou funkci už od prosince loňského roku, kdy Pak Kun-hje odvolal parlament, dočasně zastává jihokorejský premiér Hwang Kjo-an. 

Země má teď podle ústavy 60 dní na to, aby si vybrala novou hlavu státu.

Podle místních médií by si ji lidé měli zvolit 9. května. Favoritem voleb je podle průzkumů veřejného mínění bývalý jihokorejský opoziční vůdce Mun Če-in.

Co se děje s důvěrnicí prezidentky?

Šedesátiletou Čche Son-sil zatkl soud 3. listopadu loňského roku. Blízká přítelkyně Pak Kun-hje čelí obvinění ze zneužití moci a korupce.

Soud s ní začal 19. prosince. Čche všechna obvinění popírá.  

Po odvolání prezidentky se ale Čche Son-sil prostřednictvím svého právníka omluvila jí i všem obyvatelům Jižní Koreje.

Jaká nálada v zemi panuje?

V průběhu letošního i minulého roku opakovaně vyšly do ulic v několika městech miliony lidí, které požadovaly odvolání prezidentky.

V listopadu demonstrovalo v metropoli Soulu asi 1,3 milionu obyvatel. Zhruba 500 000 osob se pak zapojilo do protestů v dalších městech.

Někteří obyvatelé se ale za prezidentku v uplynulých týdnech naopak postavili. Menší davy zejména starších lidí protestovaly proti jejímu sesazení taky kvůli vzpomínce na jejího otce Pak Čong-hia, který se zasloužil o přeměnu země v ekonomickou velmoc.

Pak Čong-hi, který v Jižní Koreji vládl od března 1962 do října 1979, ale také de facto nastolil diktátorský režim.

Pak Kun-hje přišli její příznivci podpořit v pátek taky přímo před ústavní soud v Soulu a po vynesení rozsudku se tam střetli s policií. Při demonstracích podle policie zemřeli dva lidé.

Omezí jihokorejská vláda moc velkých firem?

Obyvatelé Jižní Koreje, kteří oslavují sesazení prezidentky, zároveň doufají, že korupční aféra donutí stát omezit politický vliv takzvaných chaebolů. Jde o jihokorejské rodinné konglomeráty, mezi něž patří právě i výrobce elektroniky Samsung.

Šéfa Samsungu, miliardáře I Če-jonga, zatkla policie v souvislosti s korupčním skandálem prezidentky v polovině letošního února. Prokuratura ho obvinila taky z utajování majetku v zahraničí a křivého svědectví.

 

Právě se děje

Další zprávy