Jižní Osetie po nočním bombardování mobilizuje

pav
4. 7. 2008 12:12
Separatistický region vyhrožuje Gruzii tvrdou odplatou

Moskva/Tbilisi - Gruzínská separatistická oblast Jižní Osetie dnes vyhlásila mobilizaci svých vojáků v záloze a pohrozila Gruzii tvrdou odplatou poté, co při nočním ostřelování osetijského území přišli o život dva lidé.

Není jasné, kdo noční přestřelku vyprovokoval. Z porušení příměří se vzájemně obviňují obě strany.

Čtěte také: Abcházie se odřízla od Gruzie. Lidé nemohou domů

Mohou za to oni

Velitel gruzínského kontingentu v nárazníkovém pásmu Mamuka Kurašvili řekl agentuře Reuters, že jeho vojáci byli nuceni opětovat palbu poté, co separatisté těžce ostřelovali několik vesnic na gruzínské straně. Není jasné, zda někdo z Gruzínců při útoku zahynul.

Ruská televize Vesti-24 s odvoláním na představitele odštěpeneckého regionu uvedla, že správní středisko Cchinvali se ocitlo pod minometnou palbou z gruzínské strany kolem čtvrteční půlnoci.

Konec školního roku oslavili lidé v Cchinvali ohňostojem. V noci na dnešek se ale obloha nad městem rozzářila z úplně jiného důvodu.
Konec školního roku oslavili lidé v Cchinvali ohňostojem. V noci na dnešek se ale obloha nad městem rozzářila z úplně jiného důvodu. | Foto: Reuters

Na záběrech, které televize odvysílala, bylo vidět, jak lékaři ošetřují zraněné v cchinvalské nemocnici.

„Jde o důkladně naplánovanou provokaci gruzínské strany," prohlásil vůdce jihoosetijských separatistů Eduard Kokoity. „Dokazuje to, že Gruzie nemá v úmyslu urovnat konflikty v Jižní Osetii a Abcházii mírovou cestou."

Moskva versus Tbilisi

Oba zmiňované regiony vedly počátkem 90. let po rozpadu Sovětského svazu proti centrální vládě v Tbilisi válku. Od ukončení násilností, v nichž Rusové poskytovali separatistům materiální, finanční i politickou podporu, fungují jako de facto nezávislé republiky, byť je nikdo ve světě neuznal a Gruzie je nadále považuje za své svrchované území.

Největší podpory se jim dostává ze strany Ruska, které s nimi udržuje polooficiální styky a rozmístilo podél jejich hranic své jednotky v rámci mírové mise.

Gruzie ale na přítomnost Rusů pohlíží s krajní nedůvěrou a obviňuje Moskvu z nepřípustného vměšování se do vnitřních záležitostí, či přímo z plánů na začlenění obou regionů do ruského teritoria.

Moskva naopak tvrdí, že se k násilnému obsazení obou separatistických oblastí chystá Gruzie.

K napětí mezi vládami v Tbilisi a Moskvě přispívají zejména deklarované snahy gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho přivést Gruzii do struktur NATO a Evropské unie.

Slovní šermování

Noční palbu dnes následovala i slovní přestřelka mezi představiteli obou stran.

„Vyzýváme gruzínskou stranu, aby se chovala rozumně a stáhla své síly," nechal se slyšet Kokoity. „Jinak přistoupíme k nasazení těžké techniky a útočných zbraní k eliminaci všech jednotek rozmístěných v zóně konfliktu."

Gruzínská vláda ale podle svých slov bere výhrůžky s rezervou.

„Je to naprosto nepřijatelné. Pokud by k tomu došlo, jednalo by se o porušení všech existujících dohod (o příměří)," prohlásil Šota Utiašvili z gruzínského ministerstva vnitra.

 

Právě se děje

Další zprávy