Jižní Mexiko zasáhlo silné zemětřesení, zemřelo nejméně deset lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 6. 2020 8:03
Nejméně deset lidí zemřelo při zemětřesení o síle 7,4 stupně, které v úterý zasáhlo jižní část Mexika. Dalších šest osob utrpělo zranění. Podle dostupných informací otřesy poškodily stovky domů a čtyři archeologická naleziště a dočasně přerušily dodávku elektřiny pro více než 2,4 milionu lidí. Pro tichomořské pobřeží Mexika, Střední a Jižní Ameriky bylo vydáno varování před tsunami.
Zemětřesení v Mexiku.
Zemětřesení v Mexiku. | Foto: Reuters

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador ve vyjádření uvedl, že zemětřesení provázelo až 140 následných otřesů. Chvění země přitom pocítili i obyvatelé Guatemaly, Hondurasu, Salvadoru či jižní a centrální části Mexika.

Epicentrum se nacházelo nedaleko přímořského letoviska Huatulco ve státě Oaxaca. Otřesy však byly cítit až ve stovky kilometrů vzdáleném hlavním městě, kde se chvěly výškové budovy a tisíce lidí ve strachu vyběhly na ulice. Na 30 domů v metropoli bylo poškozeno a v severní části města, které bylo postiženo zemětřesením již v roce 2017, musela být část obyvatel evakuována.

"Tento dům byl vždy mým domovem. Tady jsem se narodila, tady jsem vyrůstala, tady mám všechny své vzpomínky," řekla Reuters místní obyvatelka Aura Preisserová, zatímco vyklízela své věci z budovy obehnané policejní páskou. "Pokud ho ztratím, ztratila bych nejen domov, ale i velkou část mého srdce."

Ve státě Oaxaca záchranáři odklidili z ulic suť. Místní obyvatelé zdejších chudých čtvrtí nyní prohledávají trosky ve snaze najít své osobní věci.

"Všechno bylo poškozeno, celý dům to zničilo. Všechno, co jsme udělali, je pryč," říká Vicente Romero ve městě La Crucecita na tichomořském pobřeží a ukazuje na škody na svém domě.

Újmu utrpěly školy i historické památky, včetně čtyř archeologických nalezišť, uvedla vláda státu Oaxaca v prohlášení, ve kterém informuje desítce obětí.

Po zemětřesení vypukl požár na rafinerii

Mexická ropná společnost Pemex odstavila rafinerii u města Salina Cruz, která je největší v zemi. Po zemětřesení v ní vypukl malý požár, který se ale brzy podařilo uhasit.

V příspěvku na Twitteru guvernér státu Alejandro Murat uvedl, že zemětřesení zasáhlo 117 obcí a více než 5000 domů utrpělo škody.

Mexiko je jednou ze zemí, které jsou velmi náchylné k zemětřesením. Celé západní pobřeží obou Amerik se nachází na takzvaném Ohnivém kruhu, zvaném též Pacifický lem, který je pověstný bohatou seizmickou a vulkanickou činností. Metropole Mexika navíc leží na místě bývalého údolního jezera, kde tlaky na pohyb půdy působí silněji.

Při zemětřesení v roce 1985 tam přišlo o život více než 10 tisíc lidí. V roce 2017 Mexiko zasáhla dvě silná zemětřesení během dvou týdnů, při nichž zemřely stovky lidí, zřítilo se mnoho budov a značné škody utrpěla místní infrastruktura.

 

Právě se děje

Další zprávy