reklama
 
 

Jižní Korea odpovídá KLDR. Provedla simulovaný útok na jaderná zařízení Pchjongjangu

Aktualizováno 4. 9. 2017 14:23
Jižní Korea uspořádala raketové cvičení. Reaguje tak na severokorejskou zkoušku vodíkové bomby. Soul simuloval útok na oblast, kde se test uskutečnil. | Video: Reuters |  01:13
Jihokorejská armáda odpověděla na test severokorejské vodíkové bomby raketovým cvičením, při kterém Soul cvičil útok na jaderná zařízení KLDR. Cvičení na zástupné cíle v Japonském moři zahrnovalo střely vzduch-země s dlouhým doletem i balistické rakety. Totalitní KLDR v neděli provedla svůj šestý jaderný test od roku 2006. Podle informací jihokorejského ministerstva obrany navíc Severní Korea připravuje další testy balistických raket, včetně té mezikontinentální.

Soul/Pchjongjang - Jižní Korea v pondělí uspořádala raketové cvičení, které je reakcí na nedělní oznámení Severní Koreje, že provedla zkoušku vodíkové bomby. Soul v cvičení simuloval útok na oblast, kde KLDR test uskutečnila.

S odvoláním na jihokorejskou armádu o tom informovala agentura AFP.

Cvičení na zástupné cíle v Japonském moři zahrnovalo střely vzduch-země s dlouhým doletem i balistické rakety. Účastnilo se jej pouze jihokorejské vojsko. To však podle agentury Reuters dodalo, že chystá další cvičení spolu s americkými silami v Jižní Koreji.

Totalitní KLDR v neděli provedla svůj šestý jaderný test od roku 2006. Podle jejích státních sdělovacích prostředků byl úspěšný a testovala se při něm vodíková bomba, která by mohla být použita v hlavici mezikontinentální balistické střely. Mimořádnou sílu exploze potvrdila i seismologická měření.

Jihokorejské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že má informace o dalších testech, které KLDR plánuje uskutečnit. 

"I nadále registrujeme náznaky, že Severní Korea možná připravuje další zkoušky balistických raket. Podle nás může odpálit i mezikontinentální raketu," uvedl Čchang Kjung-su, činitel z jihokorejského ministerstva obrany.

Čchang to řekl jihokorejským zákonodárcům. Nespecifikoval ale, podle čeho tak ministerstvo soudí, ani kdy by k takovému testu mělo dojít.

Komunistickou KLDR za nedělní test kritizoval celý svět včetně Číny, která je prakticky jediným spojencem Pchjongjangu.

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s japonským premiérem Šinzóem Abem potvrdil, že USA jsou připraveny bránit své spojence v oblasti, a to případně i s použitím jaderných zbraní.

Švýcarsko se pak nabídlo jako případný zprostředkovatel jednání. "Už je opravdu čas si sednout ke stolu a jednat," řekla na tiskové konferenci švýcarská prezidentka Doris Leuthardová. 

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu. Vzájemný konflikt z let 1950-1953 byl totiž ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

autor: ČTK | 4. 9. 2017 6:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama