Korejský konflikt sílí, Soul odpojil zónu Kesong od elektřiny a vody. To je válka, reaguje KLDR

Kesong.
Vítejte v Kesongu...
... průmyslové zóně v KLDR, jen pár kilometrů od hranic s Jižní Koreou. Kvůli restrikcím severokorejských úřadů se sem můžete podívat jen zdálky.
Jde o společný výrobní projekt, který obě země, Severní a Jižní Korea, spustily na počátku tohoto století. V průmyslové zóně Kesong sídlí 123 firem, pracovalo tu více než 53 tisíc lidí.
Naprostou většinu z nich tvořili Severokorejci. Jihokorejci firmám šéfovali, v Kesongu jich pracovalo kolem 860. Do práce sem dojížděli každý den autem.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
12. 2. 2016 7:32
Soul se ve středu rozhodl ukončit provoz v Kesongu kvůli poslednímu severokorejskému jadernému testu a odpálení balistické rakety. KLDR v reakci na toto rozhodnutí ve čtvrtek deportovala všechny jihokorejské dělníky a nařídila armádě, aby komplex obsadila. Pchjongjang také oznámil uzavření mezikorejské silnice vedoucí do Kesongu a přerušení dvou přeshraničních nouzových komunikačních linek. Rozhodnutí Soulu uzavřít průmyslový komplex, na jehož provozu se podílely obě Koreje, označila KLDR za neodpustitelné a za faktické vyhlášení války.

Soul - Jižní Korea v pátek odpojila dodávky elektřiny a vody do průmyslové zóny Kesong, kterou společně s KLDR od roku 2004 provozovala na severokorejském území. Informovala o tom agentura AP.

Soul se ve středu rozhodl ukončit provoz v Kesongu kvůli poslednímu severokorejskému jadernému testu a odpálení balistické rakety. KLDR v reakci na toto rozhodnutí ve čtvrtek deportovala všechny jihokorejské dělníky a nařídila armádě, aby komplex obsadila.

Soul později oznámil, že všech 280 jihokorejských zaměstnanců, kteří byli v té době v komplexu, se vrátilo zpět. "Bylo mi řečeno, abych si nebral nic jiného než osobní věci, takže jsem si mohl odnést jen svoje oblečení," řekl AP v telefonickém rozhovoru jihokorejský manažer, který si nepřál být jmenován.

Pchjongjang také oznámil uzavření mezikorejské silnice vedoucí do Kesongu a přerušení dvou přeshraničních nouzových komunikačních linek.

V průmyslovém komplexu Kesong, který byl založen v roce 2004, pracovalo ve zhruba 120 jihokorejských továrnách více než 50 tisíc Severokorejců. Ti dnes už do práce nepřišli. Zóna, financovaná převážně Jižní Koreou, byla posledním symbolem spolupráce obou korejských států z dob sbližování.

Rozhodnutí Soulu uzavřít průmyslový komplex, na jehož provozu se podílely obě Koreje, označila KLDR za neodpustitelné a za faktické vyhlášení války.

Pro KLDR je Kesong důležitým zdrojem tvrdé měny, z čehož těžil hlavně úzký okruh představitelů režimu. Dělníkům byla vyplácena severokorejská měna. Díky devizám mohla KLDR také nakupovat materiál pro vývoj svého jaderného a raketového programu.

Naposledy byl komplex uzavřen v dubnu 2013, kdy si to na protest proti americko-jihokorejským vojenským manévrům vynutila Severní Korea. Po několika měsících ho ale znovu uvedla do provozu.

Pchjongjang zveřejnil video, kde Kim Čong-un sleduje odpal balistické rakety. Stejně jako u testu vodíkové bomby je nejisté, zda KLDR mluví pravdu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy