Jižní Korea hrozí severu ráznou akcí za potopení lodi

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 4. 2010 13:35
Jihokorejský prezident žádá rezolutní reakci, ale KLDR přímo neobvinil
Snímek pořízený během 12ti hodinového vyzdvižení trosek lodi. Použit byl 70ti metrový plovoucí jeřáb
Snímek pořízený během 12ti hodinového vyzdvižení trosek lodi. Použit byl 70ti metrový plovoucí jeřáb | Foto: Reuters

Soul - Jihokorejský premiér I Mjong-bak vyzval k rezolutní odpovědi na březnové potopení vojenského plavidla, ke kterému došlo 26. března ve Žlutém moři.

Z potopení plavidla Jihokorejci podezírají námořnictvo komunistické Severní Koreje.

Pchjongjang už mezitím oficiálně odmítl, že by se KLDR na potopení plavidla nějak podílela. Jihokorejští vyšetřovatelé ale po čtvrtečním vyzvednutí části potopené lodi potvrdili, že neštěstí pravděpodobně způsobila vnější exploze.

Přestože se Jižní Korea pečlivě vyhýbá výrokům, které by si Severní Korea mohla vyložit jako narčení z útoku, jako nejpravděpodobnější se v současné době jeví dvě možná vysvětlení: buď plavidlo narazilo na severokorejskou minu, která v blízkosti hranic zůstala ještě z doby korejské války (1950-1953), nebo se skutečně jednalo o útok severokorejského námořnictva.

Oficiální zpráva nicméně zní tak, že se plavidlo Čchonan s "velkou pravděpodobností" potopilo kvůli výbuchu, ke kterému došlo vně lodi. S důkladnou expertízou trosek plavidla jihokorejským odborníkům pomáhají australští, švédští a američtí experti. 

Jihokorejský prezident se v emotivním projevu rozloučil se všemi šestačtyřiceti členy posádky, kteří při neštěstí přišli život, nahlas přečetl jejich jména a poděkoval jim za službu vlasti. Poté vyzval k jasné odpovědi na březnový incident.

Osmapadesát námořníků z celkem 104členné posádky se podařilo zachránit.  

Severní Koreu Mjong Bak sice přímo nezmínil, nicméně vyzval k posílení jihokorejské armády tak, aby byla schopná podobným neštěstím příště zabránit.

"Já jakožto prezident zjistím, proč se loď potopila, i se všemi detaily a postarám se o to, aby se už podobný incident neopakoval," řekl I Mjong-bak.

Korveta Čchonan o výtlaku 1 200 tun se potopila 26. března při rutinní hlídce poblíž hranic s KLDR ve Žlutém moři.

Severokorejská státní tisková agentura už vydala několik zpráv popírajících jakýkoliv podíl na potopení lodi jižního souseda.

Podle odborníků není otevřená vojenská odplata ze strany Soulu pravděpodobná, ani pokud by se prokázalo, že šlo o útok torpédem.

Jižní Korea si chce uchovat křehký ekonomický růst a nebude riskovat válku se sousedem na severu.

 

Právě se děje

Další zprávy