Jižní Asie uzavře turistům na část roku některé ostrovy. Chce chránit tamní ekosystémy

ČTK ČTK
27. 3. 2018 21:07
Thajsko na čtyři měsíce v roce turistům uzavře zátoku Maja na ostrově Phi Phi, odkud pocházejí nejznámější záběry z filmu Pláž.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Bangkok - Další jihoasijské ostrovy nebudou po část roku přístupné turistům - místní úřady tak chtějí chránit ekosystémy, které ničí oteplování moře a nekontrolovaná zástavba, informovala agentura Reuters. Thajsko na čtyři měsíce v roce turistům uzavře zátoku Maja na ostrově Phi Phi, odkud pocházejí nejznámější záběry z filmu Pláž. Filipínské úřady se zase chystají na půl roku zamezit turistům ve vstupu na ostrov Boracay.

"Ostrovy jsou křehké ekosystémy, které zkrátka nemohou zvládnout nápor tolika lidí, znečištění z lodí a plážových hotelů," řekl agentuře Reuters thajský odborník na mořskou biologii Tchon Tchamrongnavasavat. "Korálové útesy ničí oteplování moře a přelidnění. V některých případech je jedinou cestou k jejich uzdravení úplné uzavření daného místa," dodal. Oteplení moří a neřízená turistika způsobily podle něj poničení více než tří čtvrtin thajských korálových útesů.

V roce 2011 Thajsko uzavřelo turistům desítky potápěčských lokalit. V roce 2016 znepřístupnilo také některé ostrovy. Reagovalo tím na poškození korálových útesů v Andamanském moři, jednom z nejpopulárnějším míst pro potápění na světě. Minulý rok Thajsko navštívil rekordně vysoký počet turistů, kteří přispěli 12 procenty k HDP země. Letos země očekává 38 milionů návštěvníků.

Za bílými plážemi ostrova Boracay na Filipínách, jež patří mezi země nejvíce ohrožené klimatickými změnami, vyrazily loni dva miliony turistů. Prezident Rodrigo Duterte ostrov při své návštěvě minulý měsíc nazval "odpadní jímkou" - odpad je zde totiž vyveden přímo do moře. Prezident také varoval, že budovy stavěné příliš blízko pobřeží mohou způsobit ekologickou katastrofu. Úřady doporučily ostrov turistům uzavřít na šest měsíců v roce.

Podle cestovních kanceláří je ovšem ve hře přes 36 tisíc pracovních míst. "Co se týče udržitelného cestovního ruchu, stojíme za vládou, úplné uzavření ostrova ale nepodporujeme," uvedla filipínská asociace cestovních kanceláří.

"Turistika je důležitá, ale musíme tato místa uchovat jako zdroj obživy i pro budoucí generace," řekl Tchon, který varoval před krátkodobými řešeními.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy