Jihovýchod USA zasáhla další rána. Po koronaviru se tu prohnala smrtící bouře

ČTK ČTK
13. 4. 2020 23:37
Počet obětí nedělních silných bouří na jihovýchodě Spojených států se zvýšil nejméně na třicet. V pondělí se bouře rozšířily na východ země. Bez elektřiny se ocitlo přes milion domácností a podniků. Informovala o tom agentura AP.
Obyvatelé prohlížejí trosky rozpadlého domu po úderu tornáda ve městě Monroe v Louisianě.
Obyvatelé prohlížejí trosky rozpadlého domu po úderu tornáda ve městě Monroe v Louisianě. | Foto: Reuters

Stát Mississippi v pondělí ohlásil 11 mrtvých. V sousední Alabamě hledali lidé úkryt před tornády v komunitních centrech. V Jižní Karolíně zemřelo podle guvernéra Henryho McMastera devět lidí; ve státě Georgia živly zabily osm lidí. Zbytek obětí přišel o život pod spadlými stromy a ve zhroucených budovách v Arkansasu a Severní Karolíně.

Guvernérka Alabamy Kay Iveyová uvolnila vlivem bouří pravidla sociálního odstupu, vyhlášená kvůli šíření koronaviru. Lidé s rouškami se tísnili v ochranných přístřešcích.

Bouře se táhly přes noc a v hornatých oblastech způsobovaly záplavy a sesuvy půdy. Bez elektřiny se muselo obejít 1,3 milionu zákazníků od státu Texas na jihu USA po Maine na severozápadě země.

Tornáda zaznamenali obyvatelé východní části státu Mississippi, na severu Louisiany i v Texasu. Ve městě Monroe a jeho okolí poničila bouře podle starosty Jamieho Maya dvě až tři stovky domů.

Meteorologové varovali státy New York, New Jersey, Pensylvánie, Maryland a Delaware, aby se připravily na tornáda, silný vítr a krupobití.

 

Právě se děje

Další zprávy