Jihosúdánští ozbrojenci v Etiopii zabili 28 lidí a unesli 43 dětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2017 14:49
Jihosúdánští ozbrojenci překročili etiopské hranice, zabili 28 lidí a unesli 43 dětí. S odkazem na etiopskou vládu o tom ve středu informovala agentura Reuters. Ozbrojenci zaútočili v oblasti Gambella blízko hranic s Jižním Súdánem, uvedl mluvčí místní samosprávy Chol Chany. "Banditi zaútočili a utekli se 43 dětmi," řekl Chane s tím, že ozbrojenci patřili k etnické skupině Murle.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Addis Abeba - Jihosúdánští ozbrojenci překročili hranice Etiopie, kde zabili 28 lidí a unesli 43 dětí. S odvoláním na etiopskou vládu o tom ve středu informují zahraniční média.

Podle agentury Reuters jde o další názornou ukázku, jak občanská válka v Súdánu ohrožuje celou oblast.

V etiopské oblasti Gambella od 10. do 12. března útočilo zhruba 1000 příslušníků jihosúdánského kmene Murle, uvedl mluvčí místní samosprávy Chol Chany. "Bandité zaútočili a utekli i se 43 dětmi," řekl. Útočníci jsou podle něj stále ještě na etiopském území a etiopská armáda je pronásleduje.

Mluvčí jihosúdánského ministerstva zahraničí Mawien Makol Arik řekl, že si je vědom nepokojů v regionu Gambella, a potvrdil, že etiopské jednotky hranice s Jižním Súdánem zatím nepřekročily.

Jihosúdánské a etiopské kmeny v této oblasti na sebe útočí už roky. Nejčastěji si kradou dobytek a unášejí děti, které pak používají jako pastevce. V Gambelle je nyní asi 300 000 jihosúdánských uprchlíků, kteří z vlasti utekli před občanskou válkou.

Jižní Súdán je nejmladším státem světa, takřka od svého založení v roce 2011 je však zmítán etnickým násilím.

V prosinci 2013 v zemi vypukla občanská válka. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici Salva Kiir a Riek Machar dohody o příměří, boje v zemi ale pokračují. V důsledku násilností přišly o život desítky tisíc lidí a více než dva miliony lidí opustily své domovy.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy