Jihosúdánští ozbrojenci v Etiopii zabili 28 lidí a unesli 43 dětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2017 14:49
Jihosúdánští ozbrojenci překročili etiopské hranice, zabili 28 lidí a unesli 43 dětí. S odkazem na etiopskou vládu o tom ve středu informovala agentura Reuters. Ozbrojenci zaútočili v oblasti Gambella blízko hranic s Jižním Súdánem, uvedl mluvčí místní samosprávy Chol Chany. "Banditi zaútočili a utekli se 43 dětmi," řekl Chane s tím, že ozbrojenci patřili k etnické skupině Murle.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Addis Abeba - Jihosúdánští ozbrojenci překročili hranice Etiopie, kde zabili 28 lidí a unesli 43 dětí. S odvoláním na etiopskou vládu o tom ve středu informují zahraniční média.

Podle agentury Reuters jde o další názornou ukázku, jak občanská válka v Súdánu ohrožuje celou oblast.

V etiopské oblasti Gambella od 10. do 12. března útočilo zhruba 1000 příslušníků jihosúdánského kmene Murle, uvedl mluvčí místní samosprávy Chol Chany. "Bandité zaútočili a utekli i se 43 dětmi," řekl. Útočníci jsou podle něj stále ještě na etiopském území a etiopská armáda je pronásleduje.

Mluvčí jihosúdánského ministerstva zahraničí Mawien Makol Arik řekl, že si je vědom nepokojů v regionu Gambella, a potvrdil, že etiopské jednotky hranice s Jižním Súdánem zatím nepřekročily.

Jihosúdánské a etiopské kmeny v této oblasti na sebe útočí už roky. Nejčastěji si kradou dobytek a unášejí děti, které pak používají jako pastevce. V Gambelle je nyní asi 300 000 jihosúdánských uprchlíků, kteří z vlasti utekli před občanskou válkou.

Jižní Súdán je nejmladším státem světa, takřka od svého založení v roce 2011 je však zmítán etnickým násilím.

V prosinci 2013 v zemi vypukla občanská válka. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici Salva Kiir a Riek Machar dohody o příměří, boje v zemi ale pokračují. V důsledku násilností přišly o život desítky tisíc lidí a více než dva miliony lidí opustily své domovy.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy