Jihokorejští vyšetřovatelé tlačí dál, znovu žádají o zatykač na šéfa Samsungu

ČTK ČTK
14. 2. 2017 11:51
I Če-jongovi, který vede jihokorejský konglomerát Samsung Group, znovu hrozí zatykač. Vyšetřovatelé o něj nyní požádali, když v lednu nebyli úspěšní. Žaloba manažera viní, že jeho firma výměnou za různé výhody vyplatila milionové úplatky Čche Son-sil, důvěrnici dočasně sesazené prezidentky. Ta odstoupila právě kvůli korupčnímu skandálu.
Šéf konglomerátu Samsung Group I Če-jong odchází od soudu, který na něj odmítl schválit vydání zatykače.
Šéf konglomerátu Samsung Group I Če-jong odchází od soudu, který na něj odmítl schválit vydání zatykače. | Foto: Reuters

Soul – Jihokorejští žalobci znovu požádali o vydání zatykače na šéfa největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jonga. Manažera vyšetřují v korupčním skandálu, který vedl k dočasnému sesazení jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje.

Úřad speciálního žalobce uvedl, že také požádá o zatykač na generálního ředitele dceřiné firmy Samsung Electronics Pak Sang-čina. Obvinění vůči oběma mužům ale neupřesnil, napsala agentura Reuters.

O zatykač na šéfa společnosti Samsung Group I Če-jonga žádali vyšetřovatelé už v lednu. 

Žaloba ho tehdy vinila, že jeho firma výměnou za různé výhody vyplatila úplatky za 36,42 milionu dolarů (asi 927 milionů Kč) Čche Son-sil, důvěrnici dočasně sesazené prezidentky.

Jihokorejský soud ale 19. ledna odmítl dát souhlas k vydání zatykače. Žaloba v úterý nechtěla sdělit, zda má proti šéfovi Samsungu či dalším vysokým představitelům firmy nějaké nové důkazy.

I Če-jonga, který je známý také jako Jay Y. Lee, vyšetřovatelé od pondělí znovu více než 15 hodin vyslýchali. Podle žalobců zaplatil úplatek mimo jiné proto, aby si zajistil podporu jihokorejské vlády pro kontroverzní fúzi firem Samsung C&T a Cheil Industries, se kterou nesouhlasili menšinoví vlastníci.

Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu NPS, který měl podíl v obou firmách.

Ze spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries nejvíce těžil I Če-jong a jeho rodina. I Če-jong, který je místopředsedou dceřiné společnosti Samsung Electronics, vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia ochromil infarkt. I Če-jong je jeho jediný syn.

I Če-jong v prosinci před poslanci jihokorejského parlamentu prohlásil, že bylo nevyhnutelné posílat peníze nyní vězněné prezidentčině důvěrnici. Zároveň připustil, že dary byly nepatřičné. Peníze směřovaly dvěma nadacím důvěrnice a také na koupi koně pro dceru Čche Son-sil.

Prezidentku v prosinci dočasně odvolal parlament kvůli korupčnímu skandálu. O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne ústavní soud, který už začal záležitost projednávat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy