reklama
 
 

Jihokorejský prezident varoval Putina před nepředvídatelným vyústěním krize okolo KLDR

AKTUALIZOVÁNO 6. 9. 2017
Na hospodářském fóru ve Vladivostoku řekl jihokorejský prezident Mu Če-in ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že severokorejské provokace komplikují situaci v regionu a hrozí nepředvídatelností dalšího vývoje. Krizi na Korejském poloostrově vyvolaly jaderné a raketové testy Pchjongjangu. Putin se tuto krizi pokouší řešit diplomatickými prostředky. Šéf Kremlu jaderné testy KLDR odsoudil, zároveň ale varoval před "stupňováním vojenské hysterie" kolem Severní Koreje.

Vladivostok  - Jihokorejský prezident Mu Če-in řekl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, že severokorejské provokace komplikují situaci v regionu a hrozí nepředvídatelností dalšího vývoje. Oba prezidenti se ve středu sešli na okraj hospodářského fóra ve Vladivostoku.

"Chci připomenout, že situace na Korejském poloostrově a v severovýchodní Asii se velice komplikuje kvůli pokračujícím provokacím Severní Koreje," uvedl jihokorejský host na úvod schůzky s hostitelem. "Pokud Severní Korea neukončí své provokace, můžeme čelit nepředvídatelné situaci," varoval Mu a dodal, že proto by chtěl s Putinem posoudit, jak ukončit severokorejské provokace a nalézt východisko ze situace.

Mun podle jihokorejské agentury Jonhap žádal Putina o spolupráci Ruska při přerušení dodávek ropy KLDR, což považuje za nevyhnutelný krok.

"Je jasné, že problémy Korejského poloostrova nelze vyřešit jen sankcemi a nátlakem. Nelze podléhat emocím a zahánět Severní Koreu do kouta," prohlásil Putin. "Teď jako nikdy dříve musíme projevit chladnokrevnost a vyvarovat se kroků, které by vedly k eskalaci napětí," zdůraznil ruský prezident. Pohnout se z místa podle něj nelze bez politických a diplomatických kroků, Moskva a Peking navrhují "reálnou cestu" ke snížení napětí a postupnému urovnání situace.

Oba prezidenti se podle Muna shodli, že "nejnaléhavější je co nejrychleji uklidnit napětí na Korejském poloostrově".

Krizi na Korejském poloostrově vyvolaly jaderné a raketové testy Pchjongjangu. Putin se tuto krizi pokouší řešit diplomatickými prostředky. Šéf Kremlu jaderné testy KLDR odsoudil, zároveň ale varoval před "stupňováním vojenské hysterie" kolem Severní Koreje, které by podle něj mohlo vést ke "globální katastrofě". Uvalení tvrdších sankcí na KLDR by podle něj nezměnilo postoj severokorejských vůdců, ale mohlo by způsobit rozsáhlé lidské utrpení.

Hostem dvoudenního fóra ve Vladivostoku je i japonský premiér Šinzó Abe, s nímž se má Putin sejít ve čtvrtek. Ve Vladivostoku je podle agentury Interfax tentokrát i severokorejský zástupce, ministr zahraničního obchodu Kim Jon-če. Setkání se severokorejským ministrem oficiální Putinův program neobsahuje.

autor: ČTK | 6. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama