reklama
 
 

Jihokorejci zadrželi čínskou loď, která podle nich dovážela naftu do KLDR

29. 12. 2017 10:26
Peking informaci zpochybnil. Šlo by o porušení sankcí OSN uvalených na Severní Koreu.

Soul/Peking - Jižní Korea provedla inspekci tankeru plujícího pod hongkongskou vlajkou, který podle Soulu porušil sankce OSN omezující dodávky ropy do KLDR. V pátek to podle agentury Reuters oznámil nejmenovaný zástupce jihokorejského ministerstva zahraničí s tím, že prohlídka se uskutečnila na konci listopadu.

Peking v reakci prohlásil, že neumožňuje čínským společnostem porušovat sankce OSN, a informaci o čínských lodích dovážejících ropu Severokorejcům zpochybnil.

OSN kvůli severokorejskému jadernému a balistickému programu uvalila na KLDR řadu sankcí včetně těch, které omezují obchodování s ropou, ale také například s uhlím.

Před Vánocemi pak Rada bezpečnosti OSN sankce ještě více zpřísnila, dovážet do KLDR se nyní nesmí většina rafinovaných ropných produktů.

Páteční oznámení nejmenovaného činitele jihokorejského ministerstva zahraničí tvrdí, že plavidlo Lighthouse Winmore plující pod hongkongskou vlajkou v říjnu dopravilo Severokorejcům rafinovaný ropný produkt, což již v té době odporovalo tehdejším sankcím. Obchod se uskutečnil v mezinárodních vodách a dokazují ho satelitní snímky, sdělil zmíněný představitel.

Jihokorejská média uvádějí, že tanker dodal KLDR 600 tun rafinovaných produktů.

Prohlídku plavidla včetně výslechů posádky provedli Jihokorejci podle listu South China Morning Post 24. listopadu, kdy tanker připlul do jihokorejského přístavu Josu na jihu země.

Americký prezident Donald Trump za údajné porušování nařízení OSN kritizoval Čínu již ve čtvrtek. Na Twitteru napsal, že Čína byla chycena při činu a že je velmi zklamán, že Peking umožňuje přepravu nafty do Severní Koreje.

autor: ČTK | 29. 12. 2017 10:26

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama