reklama
 
 

Africký národní kongres žádá rezignaci prezidenta Jacoba Zumy. Ten ale odejít nehodlá

Aktualizováno 13. 2. 2018 14:32
Africký národní kongres chce, aby prezident Jacob Zuma odstoupil. Jednání mezi hlavou státu a ANC pokračují.

Pretoria - Jihoafrická vládní strana Africký národní kongres (ANC) žádá odchod prezidenta Jacoba Zumy. Oznámil to v úterý generální tajemník ANC Ace Magashule. Nesdělil ale, dokdy má prezident rezignovat. Nepopulární hlavu státu stiženou korupčními skandály chce ANC nahradit viceprezidentem Cyrilem Ramaphosou.

Magashule před svým vystoupením se Zumou hovořil. Jednání mezi hlavou státu a ANC podle něj pokračují. Pokud se prezident výzvě nepodřídí, může být odvolán parlamentem, v němž ANC drží většinu. Veřejnoprávní stanice SABC už dříve uvedla, že Zuma dostal v pondělí na odstoupení lhůtu 48 hodin. Jeho prezidentský mandát skončí v roce 2019.

Budete mě muset odvolat

Vedení strany se v pondělí kvůli prezidentově osudu sešlo na schůzce, která se protáhla na 13 hodin.

Viceprezident a zároveň předseda ANC Cyril Ramaphosa, který ve vedení strany Zumu v prosinci nahradil, následně odjel za prezidentem, aby ho o výsledku rokování informoval.

Podle Eye Witness News Zuma na dotaz, zda odstoupí dobrovolně, odpověděl, ať strana učiní takové kroky, které uzná za vhodné. Z toho vyplývá, že rezignaci zřejmě Zuma neplánuje. Již dříve totiž prohlásil, že pokud ho ANC v prezidentském křesle nechce, bude ho muset odvolat.

ANC, která drží v parlamentu většinu, má několik možností, jak Zumu zbavit funkce, a to buď takzvaným impeachmentem, nebo formálním vyslovením nedůvěry. Agentura Reuters poznamenala, že rovněž vedení strany má pravomoc Zumovi nařídit, aby složil mandát hlavy státu. Jihoafrická média k tomuto řešení ale mají výhrady, neboť podle nich může prezident tuto výzvu odmítnout.

Zumu provází řada korupčních skandálů. Nejvážnější z nich se vztahuje k renovaci jeho soukromého venkovského sídla na náklady státní pokladny, další obvinění se týkají přijímání úplatků za nákupy stíhaček, hlídkových lodí a zbraní.

autor: ČTK | 13. 2. 2018 6:42

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama