Jihoafrická vláda se otřásá. Kabinet opouštějí ministři

mih
23. 9. 2008 18:26
Jde o příznivce odstoupivšího prezidenta Mbekiho
Respektovaný ministr financí Trevor Manuel zřejmě ve vládě zůstane. Požádali jej o to jak Jacob Zuma, tak Kgalema Motlanthe
Respektovaný ministr financí Trevor Manuel zřejmě ve vládě zůstane. Požádali jej o to jak Jacob Zuma, tak Kgalema Motlanthe | Foto: Reuters

Johannesburg - Jedenáct ministrů a tři ministerští náměstci ve vládě Jihoafrické republiky - což je více než třetina kabinetu - oznámili, že rezignují na své funkce. Jejich krok následuje po odstoupení prezidenta Thaba Mbekiho.

Podle zpravodaje BBC v Johannesburgu se nyní ukazuje, jak složitá je situace ve vládní straně Africký národní kongres (ANC).

Agentura Reuters ji dokonce označuje za největší politickou krizi v zemi od konce apartheidu, generální tajemník ANC Gwede Mantashe ale slovo krize odmítá a tvrdí, že jen šest ministrů nestojí o další působení ve vládě, zbytek je prý připraven sloužit i pod novým prezidentem, budou-li o to požádáni.

Spory v rozdělené straně

Z funkcí odstoupili blízcí Mbekiho spojenci. Je mezi nimi i nejvýše postavená jihoafrická politička, viceprezidentka Phumzile Mlambo-Ngcuka.

Respektovaný ministr financí Trevor Manuel, který je považován za jednoho ze strůjců ekonomického úspěchu země, se ale po předchozím oznámení své rezignace nechal na tiskové konferenci v New Yorku slyšet, že bude "rád sloužit i nové hlavě státu".

Foto: Aktuálně.cz

Strana ANC je rozdělena právě na příznivce odstoupivšího prezidenta Mbekiho a jeho rivala, úřadujícího šéfa ANC Jacoba Zumy. 

Rezignace ministrů přichází dva dny před zasedáním parlamentu, na kterém se očekává zvolení místopředsedy ANC Kgalemy Motlantheho za nového jihoafrického prezidenta.

Měl by zemi dovést k řádným volbám, chystaným na duben příštího roku. Favoritem hlasování bude Jacob Zuma.

Nervozita na trhu 

Na odstoupení ministrů reagovaly jihoafrické trhy, které prudce propadly. Investoři se obávají nestability v zemi, která je největší africkou ekonomikou.

"Osobní odplata může sotva představovat oprávněný důvod ke změně vedení země a nijak neposiluje přesvědčení, že nové špičky budou vykazovat více politické zralosti než Mbekiho administrativa," vyjádřil rozpačité pocity v ekonomických kruzích respektovaný deník Business Day.

Prezident Thabo Mbeki, který převzal funkci od Nelsona Mandely v roce 1999, oznámil svou rezignaci poté, co jej k tomu vyzvala vlastní strana. Mbeki čelí nařčení, že zasahoval do vyšetřování korupčních případů svého rivala Jacoba Zumy.

I když to odmítá, dal najevo, že se nechce protivit vůli své mateřské strany. Jeho rezignaci v úterý schválil jihoafrický parlament.

 

Právě se děje

Další zprávy