Extrémní bouře uvěznila turisty v Thajsku. Lodě nejezdí, na pláž nemůžeme, líčí Češi

Barbora Němcová Adéla Očenášková Tomáš Klézl ČTK Barbora Němcová, Adéla Očenášková, Tomáš Klézl, ČTK
Aktualizováno 4. 1. 2019 15:59
Oblíbené turistické destinace v Thajsku ohrožuje tropická bouře Pabuk, která na jižním pobřeží země udeřila tento pátek. "Je docela strašidelné tu být, protože nevíme, co se stane, a není jak odsud odejít," popsala pro televizi CNN šestadvacetiletá Miranda Abidyerová, která uvázla na ostrově Samui. Do oblíbené dovolenkové destinace odletěla s nejbližší rodinou oslavit třicáté narozeniny svého muže.
Extrémní bouře udeřila na Thajsko. Vichr poráží stromy, deště způsobily záplavy | Video: Reuters

Na pátek měli naplánovaný odlet, jenže letiště na Ko Samui kvůli bouři nefunguje. Abidyerová i s příbuznými tak zřejmě dočasně zůstane v jejich vile, která se nachází asi kilometr od pláže. Místní úřady jí prý žádné informace o bouři neposkytly. "Jediné, co můžeme dělat, je čekat," řekla Abidyerová pro CNN s tím, že pokud se situace zhorší, schovají se v koupelně. 

Bouře na ostrově Ko Samui je v současné chvíli zřejmě nejsilnější.  "Situace je v jednotlivých lokalitách na jihu Thajska odlišná. Na Ko Samui je to složitější, protože je tam většina hotelů postavených přímo na pláži. Část klientů, kteří v těchto resortech byli, se tak musela kvůli velkým vlnám evakuovat jinam na ostrov," uvedl pro deník Aktuálně.cz místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

V Thajsku právě probíhá vrchol turistické sezóny a v zemi je podle Papeže asi 2500 Čechů.

"Lidé, kteří odsud plánovali odletět tento pátek a sobotu, tu budou muset s největší pravděpodobností zůstat. A naopak ti, kteří měli na ostrov přiletět, tam v těchto dvou dnech neodlétnou," dodal Papež k omezením, která na jihu země panují. Thajské úřady mimo to vydaly doporučení pro všechny lodě, aby nevyplouvaly na moře. Nefungují ani některá další letiště. Celkem musely být evakuovány už desítky tisíc lidí. 

První místo, kde bouře udeřila, byla provincie Nakchon Sítchammarát. Přírodní živel tam dorazil v pátek ve 12:45 místního času (06:45 SEČ), tedy dříve, než se původně předpokládalo. Informoval o tom thajský meteorologický ústav. Bouři doprovází vítr o rychlosti 75 kilometrů za hodinu.

Silný vichr při svém postupu přes oblast porážel stromy a strhával střechy domů. Množství domácností v regionu se ocitlo bez proudu. Na příchod bouře, která se pohybuje přes jih země směrem na západ, se připravuje dalších patnáct provincií. Při extrémním počasí také zemřel nejméně jeden člověk. 

Pomůže databáze DROZD

V Thajsku je nyní i Češka Andrea Bačíková, která založila cestovatelskou seznamku Tripinder. "Před pár hodinami jsme přiletěli do Bangkoku, kde neprší, počasí je zde fajn. Měli jsme pokračovat do města Chumphon na jihu, ze kterého se pak trajektem pokračuje na ostrovy Ko Tao a Ko Samui. Trajekty ale nejezdí, vrátili nám peníze, let do Chumphonu je zpožděn, tak jsme se rozhodli zůstat zde," popsala deníku Aktuálně.cz.

Na jižní pobřeží Thajska se blíží Pabuk. Tropická bouře zasáhne turistické oblasti. | Video: Reuters

Další Češka, která je na ostrově Ko Samui na dovolené řekla, že evakuace zatím neprobíhá. "Nechodili jsme dneska na pláž, pohybovali jsme se jen v komplexu hotelu, nejeli jsme dnes ani do města. Zítra by už ale pršet nemělo, tak plánujeme výlet do města," dodala.

Další turistka z České republiky Lenka Štruncová pobývá na ostrově Ko Phangan, jenž se nachází na sever od Ko Samui. "Aktuálně hodně prší, hodně fouká, evakuace se zatím žádná neplánuje, bydlíme padesát metrů od pláže, jen resort běží na agregát," řekla. 

Jan Papež na české turisty nicméně apeluje, aby se zaregistrovali v databázi cestovatelů DROZD posílající SMS zprávy a upozorňuje na to, která lokalita je jak bezpečná. "Problémem je, že minimálně polovina českých turistů se v Thajsku nachází bez asistence cestovních kanceláří, a ti tak musí komunikovat s thajskými úřady sami, což pro ně může být často složité," vysvětlil Papež.

"Tato část turistů by měla také komunikovat se svými hoteliéry a zjistit, jak se mohou dostat k oficiálním informacím - aby se pak třeba mohli připravit na případnou evakuaci," uvedl dále.

České ministerstvo zahraničních věcí turistům doporučuje, aby bližší informace o tropické bouři Pabuk hledali webových stránkách Thajské meteorologické služby. "V případě potřeby volejte nouzovou linku ZÚ Bangkok: +66/614233819," stojí v doporučení.

Video: Tropická bouře na thajské ostrově Phi Phi

Turisté na thajském ostrově Phi Phi se snaží dostat pryč, než tu udeří bouře | Video: Marek Dočekal
 

Právě se děje

před 6 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 23 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 52 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy