Jih Španělska sužují záplavy vyvolané přívalovými dešti, vyžádaly si již čtyři oběti

ČTK ČTK
13. 9. 2019 19:01
Záplavy vyvolané přívalovými lijáky si na jihu Španělska vyžádaly už čtyři oběti na životech. Dva lidé se utopili poté, co jejich auta zaplavila voda. Přes 70 silnic, desítky úseků železnice a dvě letiště jsou kvůli nebývalým srážkám uzavřené, informovaly místní úřady. Ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska v pátek uvedl, že 3500 lidí potřebovalo kvůli zaplaveným obydlím pomoc záchranářů.
Ničivé záplavy ve Španělsku | Video: Reuters

Ve městě Almería v pátek přišel o život 48letý muž, který se navzdory dopravnímu zákazu snažil autem projet zaplavený tunel. V zaplaveném autě se utopil i 36letý muž v obci La Jámula, asi 100 kilometrů od Almeríe. Ve čtvrtek zemřeli dva sourozenci v městečku Caudete, když jejich auto strhl rozvodněný proud.

V provinciích Valencie a Murcie voda odnášela auta a úřady musely evakuovat tisíce lidí včetně motoristů ze zaplavených dálnic. Při záchranných akcích asistovaly i policejní vrtulníky, které pomáhaly lidem uvízlým na střechách domů. Armáda do postižených oblastí vyslala přes tisícovku vojáků.

Letiště v Almeríi a Murcii jsou zavřená, školy zrušily vyučování a úřady žádají lidi, aby zůstali doma. "Nikdo by neměl odcházet z domova, používejte rozum," vyzval šéf regionální samosprávy v Murcii Fernando López Miras. "Celý region Murcia je pod vodou. Něco takového jsme tu ještě nezažili," dodal v rozhovoru se stanicí TVE.

Zavřeno je celkem 74 úseků silnic, v regionu Murcia je kompletně mimo provoz regionální železniční síť, nefunguje ani vlakové spojení mezi přístavním městem Alicante, Madridem a Barcelonou, uvedl ministr Grande-Marlaska. Evakuováno už bylo 1500 lidí a dalších 2000 obyvatel z města Santomera nyní opouští své domovy kvůli plánovanému odpouštění místní přehrady, kde voda hrozí přelitím hráze.

Už druhý den zůstalo kvůli uzavřeným školám doma více než 300 000 školáků, uvedl list El País.

Na některých místech zaznamenali meteorologové největší množství srážek od začátku měření. Například ve městě Ontinyent v provincii Valencie za 12 hodin napršelo 250 milimetrů srážek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy