Jih Pákistánu zasáhla epidemie HIV, nemocné jsou hlavně děti. Příčina není jasná

ČTK ČTK
23. 5. 2019 6:42
Více než 600 případů onemocnění virem HIV zaznamenali lékaři minulý měsíc na jihu Pákistánu, tři čtvrtiny postižených jsou děti. Příčina nákazy virem, který způsobuje nemoc AIDS, zatím není jasná. Podle zpravodajského webu BBC News se ale epidemie v oblasti objevila i v minulosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

První případy dětí s HIV zaznamenali lékaři v městečku v provincii Sindh už v únoru. Místní úřady následně zřídily zvláštní zdravotnické centrum, kde se jen od konce dubna nechalo testovat více než 18 400 lidí. Drtivá většina nakažených jsou děti ve věku od jednoho měsíce do 15 let.

"Jsou tři způsoby, jak se dítě může nakazit. Během kojení, pokud matka má tento virus, během krevní transfúze, nebo při ošetření infikovanými chirurgickými nástroji či injekčními stříkačkami," uvedla jedna z lékařek v místní nemocnici. Podle ní většina matek nakažených dětí byla HIV negativní a krevní transfúzi podstoupilo jen několik dětí. Příčinou epidemie je tak zřejmě používání infikovaných nástrojů na místních klinikách.

Úřady uzavřely po celé provincii zhruba 500 zdravotnických zařízení, které fungovaly bez řádného povolení.

Podobná epidemie propukla v této oblasti Pákistánu už v roce 2016. Odborníci tehdy zaznamenali 1521 případů nakažených virem HIV, většina z nich byli muži. Spekuluje se, že onemocnění rozšířily prostitutky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy