Jih Pákistánu zasáhla epidemie HIV, nemocné jsou hlavně děti. Příčina není jasná

ČTK ČTK
23. 5. 2019 6:42
Více než 600 případů onemocnění virem HIV zaznamenali lékaři minulý měsíc na jihu Pákistánu, tři čtvrtiny postižených jsou děti. Příčina nákazy virem, který způsobuje nemoc AIDS, zatím není jasná. Podle zpravodajského webu BBC News se ale epidemie v oblasti objevila i v minulosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

První případy dětí s HIV zaznamenali lékaři v městečku v provincii Sindh už v únoru. Místní úřady následně zřídily zvláštní zdravotnické centrum, kde se jen od konce dubna nechalo testovat více než 18 400 lidí. Drtivá většina nakažených jsou děti ve věku od jednoho měsíce do 15 let.

"Jsou tři způsoby, jak se dítě může nakazit. Během kojení, pokud matka má tento virus, během krevní transfúze, nebo při ošetření infikovanými chirurgickými nástroji či injekčními stříkačkami," uvedla jedna z lékařek v místní nemocnici. Podle ní většina matek nakažených dětí byla HIV negativní a krevní transfúzi podstoupilo jen několik dětí. Příčinou epidemie je tak zřejmě používání infikovaných nástrojů na místních klinikách.

Úřady uzavřely po celé provincii zhruba 500 zdravotnických zařízení, které fungovaly bez řádného povolení.

Podobná epidemie propukla v této oblasti Pákistánu už v roce 2016. Odborníci tehdy zaznamenali 1521 případů nakažených virem HIV, většina z nich byli muži. Spekuluje se, že onemocnění rozšířily prostitutky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy