Ježíš jako bezdomovec: Křesťané odhalili ve Skotsku novou sochu

ČTK Iva Špačková ČTK, Iva Špačková
Aktualizováno 9. 12. 2017 13:14
V centru Glasgow byla odhalena socha, která zobrazuje v životní velikosti Ježíše jako bezdomovce spícího na lavičce. Křesťané věří, že umělecké dílo pomůže zvýšit empatii k lidem, kteří nemají střechu nad hlavou.
Foto: Michal Žák

Glasgow - Křesťané odhalili v centru skotského města Glasgow sochu Ježíše, který spí jako bezdomovec na lavičce. Místní církevní a charitativní představitelé doufají, že socha v životní velikosti pomůže zvýšit povědomí o  bezdomovectví a zvýší soucit s chudými lidmi. Píše o tom zpravodajský server BBC.  

Odlitky sochy byly už dříve odhaleny na mnoho místech po celém světě, mimo jiné například v Madridu, Vatikánu nebo Singapuru. Menší verzi sochy požehnal i papež František. Mnoho kostelů však kontroverzní sochu odhalit odmítlo, protože se jim příčilo zobrazovat Ježíše jako bezdomovce.

Sochu odmítl v roce 2016 instalovat i svatostánek v londýnské čtvrti Westminsteru, která se využívá především jako metodistický kostel.

Sochu, která byla umístěna poblíž glasgowského kostela, pro město vytvořil kanadský sochař Timothy Schmalz. Nechal se inspirovat bezdomovcem spícím na lavičce v kanadském Torontu a nazval ji Matouš 25. Kapitola 25, verš 40 Nového zákona totiž říká: "Amen, pravím vám, cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mně jste učinili."

Ačkoliv je postava spící osoby zahalena rubášem, rány na odhalených nohou ukazují, že se má jednat o Ježíše.

Město za sochu zaplatilo 25 000 liber (bezmála 730 000 korun) a peníze na něj se vybralo s pomocí místních kostelů a dobrovolníků.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šestiletý trest za ovlivňování tendrů Středočeského kraje. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Někdejší poslanec za ODS a bývalá ředitelka kladenské nemocnice podle rozsudku zmanipulovali zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad a hostivického gymnázia, přijali na úplatcích téměř 17 milionů korun a sedm milionů předali tehdejšímu hejtmanovi Davidu Rathovi (dříve ČSSD).

Další zprávy