Jezídové slibují pomstu. Až se vrátíme do Sindžáru, žádní vězni z Islámského státu nebudou, říkají

Takto loni jezídové prchali před hrdlořezy z Islámského státu.
Extremisté z Islámského státu kontrolují velkou část Iráku, mimo jiné i území a vesnice jezídů...
... sekty, která žije v severním Iráku po staletí, ale jejíž víru tajemného původu džihádisté netolerují.
Až desítky tisíc lidí musely opustit svá obydlí jen s tím, co narychlo stihly pobrat.
Bez zásob jídla a vody.
Foto: Reuters
Jan Hejl Jan Hejl
13. 11. 2015 6:30
Když Islámský stát loni v srpnu dobyl severosyrské město Sindžár, desetitisíce jezídů se daly na útěk. Islamisté totiž v jejich domovech rozpoutali hotové peklo. Nyní příslušníkům po staletí pronásledované náboženské menšiny svitla naděje, že se budou moci vrátit domů. Kurdské milice podporované koaličními nálety začaly ofenzivu, která má jediný cíl: získat strategické město zpět a islamisty vyhnat.

Sindžár (Irák) - Vesnice Kojo leží jen několik kilometrů jižně od Sindžáru, severoiráckého města, které ovládá Islámský stát.

Oblast, kde žijí desetitisíce jezídů, dobyl loni v létě. Téměř každý, kdo příchod islamistických fanatiků přežil, si nese otřesné vzpomínky.

Kji Am Silu žil ve vesnici do loňského srpna. Ještě začátkem měsíce jeho strýc vítal na slavnosti Araby z vedlejších vesnic. "Další ráno jsme už všude viděli černé vlajky Islámského státu," vylíčil americké zpravodajské stanici CNN.

Džihádisté dalších deset dní vesnici Kojo obléhali. Stovky jezídů - příslušníků po staletí pronásledované nábožensko-etnické menšiny - se ocitly v pasti.

Naděje

Islámský stát okamžitě zastřelil na šest stovek mužů, zhruba tisícovku žen a dívek odvlekl a unesl. Kji Am Silu přežil jen díky tomu, že mezi ostatními těly předstíral, že je mrtvý. Jeho strýc zemřel.

Po běsnění džihádistů Silu z vesnice utekl a teď žije v uprchlickém táboře. "Nemůžeme se zpátky vrátit bez mezinárodní pomoci. Bez ní nikdy nebudeme v bezpečí," říká.

Vedle něj sedí Chalíd Džindíl, padesátiletý jezídský učitel, který musel před Islámským státem rovněž utéct.

Hovoří o pomstě. "Až se k Sindžáru zase vrátíme, žádní vězni Islámského státu nebudou."

Teď oběma jezídům svitla naděje. Kurdské jednotky zahájily operaci s jediným cílem: dobýt Sindžár zpět. Ze vzduchu je podporují stíhačky koalice vedené Spojenými státy. Operace se podle kurdské autonomní vlády účastní na 7500 pešmergů, tedy příslušníků kurdských milic.

Bojovali jsme dlouho

Když Islámský stát loni oblast obsadil, rozpoutal hotové peklo. Podle odhadů Organizace spojených národů islamisté během několika dní povraždili na 5000 mužů a chlapců ze Sindžáru a blízkého okolí.

Desetitisíce přeživších se tehdy uchýlily na stejnojmennou horu.

Jedním z nich byl nyní osmdesátiletý Šáru Baharu, který celý svůj život strávil v Sindžáru. Než ho vyhnali radikálové.

Teď se v těžkých podmínkách připravuje na druhou zimu, kterou je nucen prožít jako uprchlík. "Bojovali jsme tak dlouho, jak jsme jen mohli. Neměli jsme ale žádné zbraně," vzpomíná. "Oni jich měli mnoho."

Dostat se z hory jim pomohli až Kurdové ze Sýrie. Podařilo se jim vybojovat úzký koridor, jímž mohli jezídové ze zajetí džihádistů uprchnout.

Staletí trvající nenávist

Konzervativní muslimové i fanatici z IS totiž jezídy považují za heretiky. Po staletí je pronásledují a jejich víru pokládají za satanskou.

Islamisté jich za zhruba sedm stovek let, co jezídové v Iráku, Sýrii a okolních státech žijí, vyvraždili na 23 milionů. Soustavná genocida tuto minoritu dostala až na pokraj existence.

Pokud by se nyní Kurdům podařilo Sindžár a okolní vesnice osvobodit, mohli by se jezídové vrátit domů. Hornaté území na severu Iráku je s nimi existenčně spjato, mají zde své posvátné náboženské svatyně.

Sindžár je však bytostně důležitý i pro Islámský stát. Městem totiž vede dopravní tepna, která spojuje dvě hlavní bašty islamistů - Rakku v severovýchodní Sýrii a druhé největší irácké město Mosul. V něm žijí dva miliony lidí, kteří se potýkají se špatným zásobováním a rostoucími cenami. Dobytí Sindžáru by znamenalo důležitý krok k destrukci chalífátu, jak islamisté svoje území nazývají.

 

Právě se děje

Další zprávy