Jezera v Alpách zaplavily jedy z tajících ledovců

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
21. 10. 2009 10:55
Usazeniny na dně jsou plné nebezpečných dioxinů a DDT

Bern - Ledovcová jezera ve Švýcarsku jsou plná jedů. Přesněji řečeno - usazeniny na jejich dně. Zjistili to vědci ze Švýcarského institutu pro výzkum vody Eawag a univerzity ETH v Curychu.

Nebezpečné látky, jako například DDT nebo dioxiny, se sem dostaly z tajících ledovců. Desetiletí byly "zakonzervovány" v ledu, vinou globálního oteplování se ale uvolnily a spolu s vodou odtekly do jezer.

Důkaz? Chemici jedy objevili v sedimentech starých jen několik málo let. A to přesto, že se chemikálie, které ohrožují lidi i životní prostředí, přestaly vyrábět a používat před více než třiceti lety.

Čtení ze sedimentů

Vědci zkoumali usazeniny v nádrži Oberaarsee v Alpách ve výšce 2300 metrů nad mořem. Z vrstev sedimentů, které v ní odebrali, se dá číst podobně jako u stromů z letokruhů.

Led mizí i z Eigeru, vrcholku Bernských Alp.
Led mizí i z Eigeru, vrcholku Bernských Alp. | Foto: Zuzana Hronová

"Díky vrstvám můžeme potvrdit, že se takzvané "POPs" (persistentní organické polutanty, anglicky Persistent Organic Pollutants) v letech 1960 až 1970 vyráběly skutečně ve velkém stylu a že se tehdy dostaly i do horských vodních nádrží," řekl deníku Der Standard Christian Bogdal z curyšské ETH.

Snadno "přečíst" se podle něj dalo i to, jak se množství jedů rapidně snížilo poté, co byla na počátku sedmdesátých let většina těchto látek zakázána.

Horší než v 60. letech

Zatímco třeba v Bodamském jezeře množství dioxinů či DDT rok co rok klesá, ve vysokohorském Oberaarsee je tomu přesně naopak. Ve vrstvách z konce devadesátých let chemici dokonce našli víc jedů, než v těch z let šedesátých a sedmdesátých.

Nebezpečné chemikálie ohrožují hlavně zásobování vodou vysokohorských chat. Na snímku bouda ve Walliských Alpách.
Nebezpečné chemikálie ohrožují hlavně zásobování vodou vysokohorských chat. Na snímku bouda ve Walliských Alpách. | Foto: Michal Bulička

"Dříve zůstávaly jedovaté látky uzavřené v ledovcích, teď se přesouvají do sedimentů ledovcových jezer," uvedl Peter Schmid, vedoucí výzkumného týmu, v rozhovoru pro týdeník Der Spiegel.

"Teď musíme zjistit, zda se máme připravit na ještě větší množství nebezpečných látek, které z ledovců přiteče. A co to pak bude pro životní prostředí znamenat," dodal.

Ubývání ledovců ve Švýcarsku

Hornoaarský ledovec, který zkoumanou vodní nádrž napájí, ustoupil od roku 1930 o 1,6 kilometru. Jen během posledních deseti let z něj odtál ledový pás dlouhý 120 metrů.

Toxické látky, které ohrožují zdraví a pravděpodobně způsobují i rakovinu, se uvolňují i z ostatních tajících ledovců. Minimálně z těch v Evropě, kde se POPs používaly jako změkčovače či hnojiva.

Podle nejnovějších propočtů ztratily švýcarské ledovce za uplynulé desetiletí 12 procent svého objemu. Co do tání bylo rekordní léto 2003. Vinou extrémních teplot se tehdy ve vodu změnilo 2,6 kilometru krychlových ledu.

 

Právě se děje

Další zprávy