Jetpack jako "extrémní taktická výhoda". Britský voják si zahrál na Iron Mana

Výrobce speciálních obleků k létání s tryskovým pohonem (tzv. jetpacků) Gravity Industries spojil síly s britskou námořní pěchotou. Společnost chtěla spolu s vojáky otestovat možnosti jetpacku při námořních operacích. Představitelé Gravity Industries strávili spolu se členy komanda HMS Tamar tři dny. Testovací akce se uskutečnila na jižním pobřeží Velké Británie, informuje agentura Reuters.
Jako Iron Man. Britští mariňáci nacvičovali akce v obleku s tryskovým pohonem. | Video: Reuters

Na videu pořízeném přímo společností Gravity Industries je vidět, jak se posádka na menším bojovém člunu snaží proniknout v plné rychlosti na větší vojenskou loď. Za normálních okolností by k infiltraci na loď vojáci potřebovali pomoc vrtulníku a lana. Jak připomíná agentura Reuters, taková metoda je ale pomalá a hlavně riskantní.

Mariňák s jetpackem ovšem jednoduše vyletí z člunu, během pár sekund naskočí na loď a v rychlosti sesune žebřík pro své parťáky.

"Přesně pro takové účely by jet pack mohla využívat armáda," tvrdí společnost v prohlášení určeném pro média. "Zvyšuje to její taktické možnosti, vojáci se mohou extrémně rychle dostat tam, kam by dříve bylo potřeba nasadit mnohem složitější techniku. Nemluvíme tu přitom ani zdaleka jen o využití na moři nebo oceánu," vyjmenovala další pozitiva firma.

Jetpack Gravity Industries už dříve testovali britští záchranáři za účelem rychlého přístupu do složitého terénu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

Další zprávy